Mi az első lépés, ha hőszivattyút szeretnék az otthonomba?
Az első lépés egy hőszivattyú rendszer esetében az igényeink és lehetőségeink felmérése. Ezt legegyszerűbben úgy tehetjük meg, ha egy szakértővel konzultálunk, így pontosabb képet kaphatunk arról, hogy mi a nekünk megfelelő megoldás. Arra is válaszokkal kell rendelkeznünk, hogy az ingatlanunk milyen fűtési és hűtési igénnyel rendelkezik. Ez utóbbi kiemelten fontos, hiszen a boltok polcain számos különböző teljesítményű levegő-víz hőszivattyú sorakozik.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mennyi ideig tart a hőszivattyús rendszer kiépítése és mi a telepítés menete?
Ideális esetben, egy átlagos, egyszerű rendszer kiépítése 3 napot vesz igénybe. Ebben az esetben kb. 1 napig tart a kalorikus kör kialakítása (ebben áramlik a hűtőközeg), kb. 2 nap a gépészet, majd pár óra alatt beüzemelhető a rendszer.
Amennyiben nagyobb átalakításra van szükség, vagy nagyobb rendszerről van szó, ez a folyamat hosszabb lehet, de pontos időtartamot egy konzultáció és felmérés után lehet számolni.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Milyen adatokra van szüksége az előzetes felmérésnél a telepítő cégnek?
Ahhoz, hogy a telepítő cég részletesen meg tudja állapítani az ingatlan tulajdonságait, szükség van egy alaprajzra, gépészeti tervre vagy kapcsolási rajzra és sokat segít az energetikai tanúsítvány is, amennyiben elérhető. Ezen kívül, ha az ügyfél gázzal fűtött eddig, meg szoktuk kérdezni a múltbéli gázfogyasztási adatokat is, ami alapján könnyebben méretezhető a rendszer. A felméréshez tartozik még az ügyféligények felmérése is, mivel személyenként/családonként változó a kívánt fűtési hőmérséklet, melegvíz igény.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Milyen adatokat kapok egy előzetes felmérés után?
A felmérés után az ügyfél egy előzetes árajánlatot kap, amiben pontosabb információkat írunk a választott hőszivattyú típusáról, tulajdonságairól és a szerelési munkálatokról., szükséges kiegészítőkről.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mekkora átalakítás szükséges az ingatlanon egy hőszivattyús rendszer kivitelezéséhez?
Először az ingatlan már meglévő tulajdonságait kell figyelembe venni (szigetelés, nyilászárók, épület állapota) majd a fűtési rendszer megfelelőségét kell vizsgálni. Amennyiben ezek megfelelnek és a hőleadó felület (padlófűtés, jól méretezett radiátor, falfűtés), akkor a rendszer telepítéséhez szükséges valamennyi gépészeti átalakítás. A sok különböző lehetőség miatt azonban érdemes lehet egy szakértő segítségét kikérni.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Hogyan történik egy hőszivattyús rendszer tervezése egy építés alatt álló családi házba?
A hőszivattyút telepítő cégnek a felméréshez és tervezéshez szüksége lesz a teljes gépészeti tervre, az energetikai tervre a rendszer pontos méretezéséhez és a felhasználói igényekre, ami alapján meg lehet tervezni a rendszer pontos részleteit.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Mire kell figyelnem a tervezésnél, ha hőszivattyút is szeretnék?
Fontos az épületet úgy tervezni, hogy az energetikai tulajdonságai együtt tudjanak működni a hőszivattyúval és kiegészítsék egymást a teljes hatékonyság érdekében. Ehhez szükséges a megfelelő szigetelés tervezése, a fűtési rendszer hőleadó felületének megfelelősége (leggyakrabban padlófűtés), a gépészeti helyiség kialakítása úgy, hogy elférjenek a hőszivattyú belső részei és az ingatlan áramerősségét is úgy kell kialakítani, hogy az összes fogyasztó mellett a hőszivattyús rendszert is ki tudja szolgálni.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Szükségem van bármilyen engedélyre a hőszivattyús rendszer telepítéséhez?
Erre nem minden településen, és nem minden típusú hőszivattyúnál van szükség, mindenképp tájékozódjunk tehát a helyileg illetékes hivatalokban. Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy a levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyúk telepítése nincs engedélyhez kötve, a geotermikus készülékek azonban jellemzően igen.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Milyen szerelési munkálatokkal jár a hőszivattyú telepítés?
A hőszivattyú telepítése számos lépést és szerelési munkát igényel. A pontos munkálatok és folyamatok függhetnek a telepítendő hőszivattyú típusától és az adott ingatlan jellemzőitől, de általában ezekből a lépésekből áll:
- Fűtési rendszer előkészítése a hőszivattyú csatlakozásához
- Hőszivattyú egységeinek felszerelése
- Kalorikus (keringtető) rendszer telepítése
- Elektromos bekötés
- Puffertartály és esetleg HMV tartály felszerelése
- Összekötés és üzembehelyezés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Hogyan csatlakozik a hőszivattyú a fűtési rendszerre?
A hőszivattyút a fűtési rendszer csövezésére kötjük rá. A belső egység emiatt ott kell legyen elhelyezve, ahol rá lehet csatlakozni a csövekre, érdemes az addig is gépészeti helyiségként funkcionáló helyet használni erre a célra továbbra is. A külső egység pedig az ehhez lehető legközelebb eső alkalmas helyen kerül elhelyezésre.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Szükséges betonozás a hőszivattyú kültéri egységéhez?
Betonozás nem feltétlenül szükséges, mert a kültéri egységből távozó kondenzvíz miatt felfagyhat, ami később a beton repedéséhez vezet, ezért sok esetben érdemesebb fagymentes beton kockákat helyezni a földre, hogy a kültéri egység tartókonzolját ehhez rögzítsük.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Miért ne rakjuk a járdánkra a hőszivattyú kültéri egységét?
A kültéri egységből elfolyó kondenzvíz télen ráfagyhat a járdára, mely a közlekedést is veszélyessé teheti, valamint a járda minőségén is ronthat.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Helyezhető kültéri padlásra a hőszivattyú kültéri egysége?
Nem,mert a gép kültéri tartókonzolokon (gumibakokon) áll, hogy az alap rezgését ez csillapítsa. Amennyiben ez a padlásra kerülne, ezt a rezgést továbbítaná a födémre.
Ezen kívül nincs elég tér egy ilyen padláson ahhoz, hogy a levegőből elvonja / a levegőbe belenyomja a hőt az egység. Ezen kívül az elfolyó kondenzvíz nem tesz jót egy padláson.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Kell folyadékot cserélni, ill. fűtési rendszert átmosni hőszivattyú telepítésnél?
Új fűtési rendszer esetében vagy frissen átmosott rendszernél nem szükséges az átmosás és a folyadékcsere. Azonban ha nem volt mosva a rendszer vagy cserélve a folyadék, akkor mindenképpen szükséges, mivel a rendszerben lerakódott szennyeződések csökkentik a hatékonyságot, rosszabb esetben a gép meghibásodásához is vezethetnek.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Hogyan kell üzembe helyezni a hőszivattyút?
A hőszivattyú első üzembehelyezését minden esetben a telepítő cég végzi, akik szakszerűen beállítanak mindent, ami a gép megfelelő működéséhez kell. Ezután a felhasználó általában a belső egységen található kezelőszerven vagy applikációban tudja módosítani a beállításokat.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Hogyan történik egy hőszivattyús rendszer tervezése egy már felépült ingatlanba?
A hőszivattyús rendszer tervezése egy már felépült ingatlanba több lépésből áll, és számos szempontot figyelembe kell venni a megfelelő működés és hatékonyság érdekében.
- Energetikai tanúsítvány ellenőrzése (amennyiben van) az ingatlan energiahatékonyságának felmérése céljából.
- Az ingatlan elektromos kapacitásának felmérése a hőszivattyú számára.
- Az ingatlan hőleadó felületeinek ellenőrzése a hőszivattyú fűtési/hűtési rendszerrel való kompatibilitás miatt.
- A hőszivattyú belső egységeinek megfelelő helyiségbe való elhelyezése vagy új helyiség kialakítása.
- A személyes igények és preferenciák figyelembevétele a megfelelő rendszer kiválasztása során.
A megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel hosszú távon hatékony és kényelmes fűtés-hűtés rendszer alakítható ki az ingatlanban.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK