2024 © wosser KFT.
A hőszivattyús rendszerek vitán felül költséghatékony, fenntartható és persze környezetbarát fűtési megoldást jelentenek. Sőt, az ilyen berendezéseket hűtésre is használhatjuk, így két legyet üthetünk egy csapásra. Egy új építésű háznál vagy meglévő otthonunknál a fűtés korszerűsítésénél tehát mindenképp érdemes ezzel a technikával is számolni. Ha pedig letettük a voksunkat a hőszivattyúk mellett, már csak a beszerelésről kell gondoskodnunk. Ez azonban nagyobb feladat, mint gondolnánk. A telepítés szakértelmet kíván, ráadásul sokszor engedélyhez is kötött. Arról nem is beszélve, hogy a költségekkel is tisztában kell lennünk. Cikkünkből minden fontos információt megtudhatsz a hőszivattyú telepítéséről és a munka buktatóiról!
A hőszivattyú rendszer egy gyűjtőfogalom, ami többféle technológiát is magába foglal. A víz-víz hőszivattyúk például a talajvizet használják fel a meleg víz létrehozásához, míg a talajszondás hőszivattyúk a mélyben megbúvó geotermikus hőt. A légkondicionálókat is tekinthetjük hőszivattyúnak, hiszen ezek a készülékek levegő-levegő szivattyúként funkcionálnak. A legelterjedtebb típus ugyanakkor a levegő-víz hőszivattyú, ami a levegőből kinyert hő segítségével fűti otthonunkat.
A levegő-víz hőszivattyúk legfőbb előnye az, hogy károsanyag-kibocsátással egyáltalán nem kell számolnunk. Vagyis a lehető leginkább környezetbarát módon melegíthetjük és tarthatjuk hidegen otthonunkat. Míg a fosszilis energiahordozók (szén, fa, földgáz) mind égetésre alapulnak, a levegő víz hőszivattyúban egyáltalán nincs égés, ennek megfelelően kéményre vagy éppen szén-monoxid-érzékelőre sincs szükségünk.
Más fűtési rendszerekkel összehasonlítva a levegő-víz hőszivattyúk igen egyszerűen és gyorsan telepíthetők, ráadásul a munkálatokhoz nem kell szétvernünk a fél házat. A modern, márkás készülékek megbízhatóak, így a tartóssággal sem lesznek gondjaink, miközben minimális karbantartással kell csak számolnunk. Amennyiben pedig egyszer kiépítettük a rendszert, a következő években, évtizedekben nincs további ráfordítási költségünk.
Elsősorban természetesen akkor, ha környezetbarát és költséghatékony fűtésre, hűtésre vágyunk. A hőszivattyú akkor is jó választás, ha függetlenítenénk magunkat a szolgáltatóktól, vagy éppen a lakóhelyünkön nem érhető el vezetékes gáz. A levegő-víz hőszivattyúk bárhova telepíthetők, akár nyaralókba, vagy távol eső tanyákra is.
Annak sincs akadálya, hogy a már meglévő fűtési rendszerünket egészítsük ki hőszivattyúval. Ebben az esetben azonban sokat nyom a latba hatékonyság szempontjából, hogy milyen hőleadókkal (radiátor, padlófűtés, fan coil) rendelkezünk.
Sőt, tovább faraghatunk a költségeinkből, ha igénybe vesszük az úgynevezett H tarifát. A kifejezetten megújuló energiaforrásokra létrehozott, kedvezményes árú tarifát október 15. és április 15. között (vagyis a fűtési szezonban) használhatjuk a hőszivattyúnk üzemeltetéséhez. A hőszivattyúk tehát nemcsak olcsók, hanem hosszú távon is kiszámíthatók, rejtett költségek nélkül.
Mielőtt belevágnánk magába a telepítésbe, nem árt megismerni a levegő-víz hőszivattyúk működési elvét. Kezdjük az alapoknál: minden hőszivattyú három fő elemből áll. A kültéri egységből, amit elpárologtatónak is neveznek, a beltéri egységből, ami kondenzátorként funkciónál, illetve valamilyen közvetítő közegből, ami egy speciális gázt takar (például R32 vagy R410A).
A levegő-víz hőszivattyú működési elve nem bonyolult. A készülék a szabadban lévő levegőből kivonja a hőt, amivel meleg vizet állít elő fűtéshez. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a kültéri egység felveszi a hőenergiát a levegőből, amit a kompresszor nagy nyomás és áram segítségével felhevít. Az így keletkezett hő jut el a kondenzátorba (a beltéri egységbe), ahol 35-40 fokos meleg vízként áramlik tovább a radiátorokba vagy más hőleadókba. Nyáron, ha hűteni akarjuk a lakást, ugyanez a folyamat játszódik le, csak éppen visszafelé.
Az első lépés egy hőszivattyú rendszer esetében természetesen az igényeink és lehetőségeink felmérése. Ez többek között azt jelenti, hogy meghatározzuk, mekkora összeget szánunk a fejlesztésre, illetve utánanézünk, hogy melyik márkákat javasolják a szakemberek. Arra is válaszokkal kell rendelkeznünk, hogy az ingatlanunk milyen fűtési és hűtési igénnyel rendelkezik. Ez utóbbi kiemelten fontos, hiszen a boltok polcain számos különböző teljesítményű levegő-víz hőszivattyú sorakozik.
A rendszerünk akkor lesz képes megfelelően fűteni és hűteni az otthonunkat, ha a teljesítménye elegendő az adott területhez. Jobban járunk, ha egy kicsit fölé tervezünk, hiszen a nagyobb teljesítmény még mindig jobb, mint a túl kicsi kapacitás. Ahhoz, hogy eldönthessük, mekkora hőszivattyúra van szükségünk, speciális műszerekre lesz szükségünk, illetve figyelembe kell vennünk az ingatlan adottságait is. Mindenképp térjünk ki a szigetelés vastagságára, a nyílászárókra és a fűtési rendszer típusára.
A levegő-víz hőszivattyúk egyik legfontosabb eleme a kültéri egység, aminek viszont helyet kell találnunk. A családi házakhoz telepített rendszereknél ezzel nem szokott probléma lenni, társasházaknál azonban nehezebb a helyzet. Egy-egy ilyen egység ugyanis nagyjából száz kilogrammot nyom, ezért is képes komolyabb teljesítmény leadására. A nagy súly és méret viszont azzal jár, hogy a kültéri egységnek betonalapot kell készítenünk, amire zártszelvénylábazat is kerül. Arra is ügyelnünk kell, hogy a kondenzvíz könnyen és zavartalanul elfolyhasson.
A beltéri egységekkel kevesebb gondunk lesz, noha ezek között is akadnak méretesebb darabok. A beltéri egység semmiképp ne kerüljön olyan helyre, ahol nem tud megfelelően szellőzni, illetve ahol később nem férünk hozzá egy-egy tisztításnál vagy szervizelésnél. Ideális esetben a bel- és kültéri egység közel helyezkedik el egymáshoz, hiszen a két készüléket a fal átfúrásával össze kell kötnünk.
Maga a telepítés is egy hosszadalmas és bonyolult eljárás, mielőtt azonban nekiállhatnánk a feladatnak, be kell szereznünk hozzá az engedélyeket. Erre nem minden településen, és nem minden típusú hőszivattyúnál van szükség, mindenképp tájékozódjunk tehát a helyileg illetékes hivatalokban. Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy a levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyúk telepítése nincs engedélyhez kötve, a geotermikus készülékek azonban jellemzően igen.
Amennyiben H tarifával üzemeltetnénk a hőszivattyút, ezzel kapcsolatban is lesznek feladataink. Ehhez az áramszolgáltatóval kell felvennünk a kapcsolatot, illetve olyan villanyszerelőt kell találnunk, aki jogosult a H tarifa bekötésére. Ne feledjük, hogy a H tarifával elszámolt készülékek csak külön mért, nem leválasztható áramkörre csatlakoztathatók. Mivel a H árszabás egy új mérőórát is jelent, mindenképp számoljunk némi fúrással-faragással.
A telepítés során több szempontot is figyelembe kell vennünk, hogy a hőszivattyúnk tartós és hatékony lehessen. Gondoljunk például arra, hogy ezek a készülékek működés során hangot adnak, ami sokaknak zavaró lehet. A beltéri egységet tehát úgy helyezzük el, hogy ne legyen közel az ágyhoz vagy a kanapéhoz.
Ugyanebben a témában még egy jó tanács: a beltéri egység akkor lesz hatékony, ha minél távolabb kerül az ablaktól vagy az ajtótól. Végül gondoljunk a szomszédokra is: a kültéri egység olyan helyre kerüljön, ahol őket sem zavarja, és ahonnan a kondenzvíz véletlenül sem folyhat át hozzájuk.
Ne kerülgessük a forró kását: egy levegő-víz hőszivattyú telepítése bizony nem két fillér. A költségeink legnagyobb részét értelemszerűen maga a berendezés adja. A szórás hatalmas attól függően, hogy milyen teljesítményre, hány beltéri egységre van szükségünk, és persze az egyes márkák árazásában is óriásiak az eltérések. Nagy vonalakban azonban elmondható, hogy egy jó minőségű hőszivattyú kb. 1,5 millió forintnál kezdődik, de nem ritkák az 5-6 milliós készülékek sem.
Az esetleges földmunkák, a H tarifa bevezetése, illetve a betonalap kialakítása további költségeket jelent, ezek pedig összesen a több százezer forintot is meghaladhatják. Az üzemeltetés ezek után már lényegében fillérekből megoldható, ahogy a karbantartás is. A rendszeres tisztítás elengedhetetlen, amihez pár ezer forintos vegyszert használhatunk. A közvetítő közeg utántöltése időről-időre esedékes, ez sem jelent azonban nagyobb kiadást.
Az eddigiek alapján talán nem tűnik emberfeletti feladatnak a hőszivattyú telepítése, mégsem érdemes saját kezűleg próbálkozni a feladattal. Már a tervezésnél elkövethetünk olyan hibákat, melyekkel a rendszerünk túl kicsi, vagy feleslegesen nagy kapacitású lesz. A hőszivattyú telepítéséhez pedig óhatatlanul társulnak villanyszerelési munkák, tehát a balesetveszély is igen jelentős. Ettől függetlenül például a betonozást vagy a falak fúrását elvégezhetjük mi is, miután konzultáltunk egy szerelővel.
Számtalan cég vállal hőszivattyú telepítést, ezért járjunk utána alaposan a lehetőségeinknek. Mindenképp olyan vállalkozással kössünk szerződést, amelyik teljes körű szolgáltatást kínál, amiben szerepel a (lehetőség szerint díjmentes) helyszíni felmérés, a megfelelő készülék beszerzése és szállítása, illetve a szerelés. Még jobb, ha olyan céget találunk, amelyre a karbantartást is rábízhatjuk. A telepítést végző vállalkozó ismeri a legjobban a mi rendszerünket, ezért sokkal hatékonyabban tudja majd elvégezni a szükséges javításokat, tisztításokat.
Ha teljes körű szolgáltatásról van szó, aligha találsz jobbat a Wosser csapatánál. Az első perctől kezdve melletted állunk, hiszen egy díjmentes konzultáció keretében pontosan felmérjük az igényeidet, elképzeléseidet. Tapasztalt kollégáink ezután minden terhet levesznek a válladról: a telepítés összes lépését ránk bízhatod, sőt akár a pályázatok megírásában vagy éppen az engedélyek beszerzésében is segítünk.
Azután is kapcsolatba maradunk veled, hogy átadtuk az új hőszivattyús rendszered. Legyen szó karbantartásról vagy szervizelésről, esetleg tanácsadásról, minket bármikor kereshetsz. Menj biztosra a hőszivattyú telepítésénél, és válaszd a Wosser profi csapatát!
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024