Minden, amit a levegő-víz hőszivattyús fűtésről tudni érdemes

Hőszivattyús rendszer alatt azokat az egyre inkább elterjedt fűtési és hűtési megoldásokat érhetjük, melyek bármilyen éghajlaton energiahatékony alternatívát kínálnak a hagyományos fűtési rendszerek kiváltására. Egyszerre képesek ugyanis lehűteni, valamint felmelegíteni otthonunkat a kinti hőmérséklet függvényében. A hőszivattyú típusait tekintve két elterjedtebb változat létezik: az alacsonyabb áruk miatt népszerűbb, kültéri levegőt használó hőszivattyúk, és a talaj hőmérsékletét felhasználó drágább, de alacsonyabb üzemeltetési költségekkel és energiaszámlákkal járó készülékek. Cikkünkben levegő-víz hőszivattyúk előnyeit, működési elvüket, valamit legelterjedtebb típusaikat mutatjuk be, hogy megkönnyítsük mindazok döntését, akik otthonuk számára a legmodernebb és leghatékonyabb fűtési megoldást keresik.

A hőszivattyúk legfőbb előnyei

Egy otthoni hőszivattyú telepítése számos előnnyel járhat. Azáltal ugyanis, hogy hozzájárul háztartásunk energiafelhasználásának javulásához, még pénzt is spórol nekünk.

Hatékony energiafelhasználás

Egy hőszivattyú használatának legfőbb előnye az a fajta hatékonyság, amelyet a fűtés terén biztosíthat az olyan hagyományos rendszerekhez képest, mint kazánok, cirkók és elektromos fűtési rendszerek. A hőszivattyú teljesítménytényezőjét COP értékben vizsgálhatjuk, ez 8 Ceslsius-fokon jellemzően 2,0 és 5,4 között mozog. Ez azt jelenti, hogy az 5 COP értékű egységek esetében a hőszivattyúba táplált villamos energia minden kilowattórájára 5 kilowattóra hő jut, míg a hagyományos fűtési megoldások teljesítménytényezője 7,1 és 13,2 között változhat.

 

Energiatakarékosság

A hőszivattyúk nagyobb hatékonysága jelentős energiafelhasználás-csökkenést eredményezhet. A tényleges megtakarítás számos tényezőtől függhet, többek között a helyi éghajlattól, a jelenlegi rendszer hatékonyságától, a hőszivattyú méretétől és típusától, valamint a vezérlési stratégiánktól. Számos online kalkulátor áll rendelkezésre, amelyekkel gyorsan megbecsülhetjük, mekkora energiamegtakarításra számíthatunk egy adott rendszer kiépítése esetén. Ha pedig nem elégszünk meg ennyivel, otthoni hőszivattyús rendszerünket napelemmel is kombinálhatjuk, amellyel akár nullára csökkenthetjük otthonunk fűtésére, hűtésére és melegvizére szánt rezsihányadunkat.zz

A hőszivattyús fűtés működése és típusai

A hőszivattyú működési elve megegyezik a hagyományos hűtési és fűtési rendszereknél is tapasztalt megoldásokkal. A hőszivattyúk különböző levegő- vagy hőforrások segítségével adják át a hőt egyik helyről a másikra.

 

Hőszivattyú hűtésre, fűtésre, melegvíz előállítására

A hőszivattyús rendszer hűtőközeg, például víz segítségével vonja el a hőt környezetéből, majd a folyékony hűtőközeg alacsony hőmérsékleten elpárolog. A keletkező gőzt egy elektromos kompresszorban összenyomják, ezáltal megnövelik hőmérsékletét. Az immár jóval melegebb gáz hőcserélőn keresztül adja át hőjét a fűtési rendszerben lévő víznek, miközben lehűl. A hűtőközeg így ismét folyékony lesz, kitágul és eléri a kiindulási pontot, majd a ciklus kezdődik elölről. Az átalakított hőenergiát fűtésre vagy melegvíz előállítására lehet felhasználni.

 

Fűtés esetében a hőszivattyúk tehát nem hőt termelnek, mint egy hagyományos radiátor, helyette hőt mozgatnak egyik helyről a másikra. A hőszivattyú hőenergiát vesz fel a külső levegőből, még hideg hőmérsékleten is, és átadja azt a beltéri levegőnek. Hűtési üzemmódban a hőszivattyú és a légkondicionáló funkcionálisan megegyezik. A hőszivattyú elnyeli a hőt a beltéri levegőből, és a kültéri egységen keresztül leadja azt.

 

A hőszivattyúk típusai

Attól függően, hogy fűtési és hűtési rendszerünk honnan nyeri az energiát, és mivé alakítja azt át otthonunkban, összesen négy különböző hőszivattyús rendszert különböztetünk meg.

  • Víz-víz hőszivattyúk: víz segítségével nyerjük ki a vízben vagy a földfelszín alatti hőt,  majd a vizet visszajuttatjuk a talajba.
  • Levegő-levegő hőszivattyúk: A levegő az energiaforrása a hőszivattyúnak, amelyet gáz hűtőközeg segítségével továbbítunk a beltérbe.
  • Föld-víz hőszivattyúk: a talajban lévő hőt használja fel.
  • Levegő-víz hőszivattyúk: a levegő-víz hőszivattyúk az új épületekben használt fűtési rendszerek legnépszerűbb típusa, mely a külső levegőt használja energiaforrásként.
Levegő-víz hőszivattyú

Levegő-víz hőszivattyú: Ezért a legelterjedtebb típus

 

A levegő-víz hőszivattyú a legelterjedtebb típus, amely kis helyigényének, egyszerű telepítésének is köszönhető. Beruházási és üzemeltetési költségét nézve a legpénztárcabarátabb megoldásnak tekinthető, hűtésre, fűtésre, melegvíz készítésre  ideális, ráadásul önállóan és akár a meglévő fűtési rendszerrel együtt, azaz hibrid formában is használható.

A levegő-víz hőszivattyút néha léghőszivattyúnak is nevezünk, a külső levegőből a belső rendszerben keringő vízbe vezeti át a hőt, amely radiátorokon vagy padlófűtésen keresztül fűti fel helyiségeinket. A melegvíztárolóban tárolt vizet is lehet fűteni vele a csapok, zuhanyzók és fürdőkád számára.

 

Hogyan működik egy levegő-víz hőszivattyú?

 

Mivel a hő természetes módon áramlik a melegebb helyről a hidegebbre, ahhoz, hogy hőenergiát biztosítsunk otthonunkban, külső hidegebb hőmérséklet esetén, a hőnek a másik irányba kell áramlania.

A levegő-víz hőszivattyú technológiájával elérhetjük, hogy a természetes állapot megforduljon, és a levegő hidegebb helyről áramoljon melegebb helyre. Amikor ugyanis egy gáz nyomása megnő, a hőmérséklete is megnő, amikor pedig a nyomás lecsökken, a hőmérséklet is esik. A nyomás és a hőmérséklet közötti kapcsolat a hőszivattyú működésének kulcsa. A gázt ebben az esetben hűtőközegként értelmezhetjük, a hőszivattyú pedig elektromos áramot használ a hűtőközeg sűrítésére, így növelve a nyomást és ezáltal a hőmérsékletet.

Léghőszivattyú esetében a hideg hűtőközeg a külső egységben, az úgynevezett elpárologtatóban kezdi meg útját. Hőenergiát vesz fel a ventilátorok segítségével a hőcserélőn átfújt levegőből, és a legfontosabb fűtési időszakokban a levegő odakint hűvös, a hőcserélőn áthaladó nagy mennyiségű levegő miatt rengeteg energia áll rendelkezésre. A levegőből származó hőt egy folyadék veszi fel, mely egy hőcserélőn keresztül a hőszivattyúba kerül, amely megemeli a hőmérsékletet. Ezt a hőt átadja a víznek, ami ezután otthonunk fűtésére használható, általában központi fűtési rendszer segítségével.

Mik az előnyei?

 

A levegő-víz hőszivattyúk számos előnyt kínálnak otthonunknak, a hagyományos fűtési rendszerekkel szemben. A hőszivattyút fűtésre és hűtésre használva egész évben biztosíthatjuk otthonunk kellemes hőmérsékletét, a külső levegő ugyanis korlátlan hőforrást biztosít számára.

A levegő-víz hőszivattyúk költséghatékony és energiahatékony fűtési megoldást jelentenek mind a modern, mind a régebbi otthonok számára. Nem csak új építésű házaknál alkalmazhatjuk, más fűtési rendszerekhez képest jellemzően olcsóbb a telepítésük és esetleges eladás esetén javítja az épület energetikai besorolását, ezáltal felértékelve ingatlanunkat.

Mit érdemes tudni a telepítéséről?

 

Egy levegő-víz hőszivattyú telepítéséhez szükségünk lesz egy olyan helyre otthonunkon kívül, ahol készülékünket a falra szerelhetjük, vagy a földre helyezhetjük. Hagyjunk körülötte némi helyet, hogy a levegő jól áramolhasson.

A monoblokk rendszereknek minden alkatrészük egyetlen kültéri egységben van, a csövek pedig központi fűtési rendszerünkbe és melegvíz-bojlerünkbe vezetik a vizet. A split rendszer szétválasztja alkatrészeit a beltéri és kültéri egységek között.

A monoblokk rendszerek jellemzően olcsóbbak és gyorsabban telepíthetők, valamint nem foglalnak annyi helyet otthonunkban, bár általában kevésbé hatékonyak, mint a split rendszerek. Az osztott rendszerek hatékonyságnövekedése abból adódik, hogy a hőátadás egy része az épület belsejében történik, ahol melegebb van, így kevesebb hő vész el a folyamat során.

Hogyan válasszunk megfelelő készüléket?

 

A megfelelő hőszivattyú kiválasztásánál elsőként saját költségvetésünket, és a rendelkezésre álló hely nagyságát érdemes tisztázni. Amennyiben megengedhetjük magunknak a hatékonyabb, de drágább beszereléssel és fenntartással járó megoldásokat, illetve kellő helyet tudunk biztosítani az esetlegesen szükséges elemeknek, akkor érdemes lehet a split rendszerű levegő-víz hőszivattyút választani. Rosszul persze a monoblokkos rendszerekkel sem járunk, a fűtés magas energiahatékonysága ekkor is biztosított, amellyel energiaköltségeket takaríthatunk meg. A hőszivattyú ráadásul egész éves működést garantál, mivel nagyon alacsony külső hőmérsékleten is stabil teljesítményű hűtést és fűtést tesz lehetővé, és a használati melegvizet is biztosítja.

A hagyományos fűtési rendszerekkel ellentétben tehát a hőszivattyúk modern megoldást kínálnak otthonunk fűtésére, hűtésére és melegvíz ellásátának biztosítására. Csökkentik lakásunk károsanyag kibocsátását, miközben az üzemeltetési költségekkel és energiahatékony teljesítményükkel jelentős összegeket spórolnak meg számunkra.

A Wosser Energetika kínálatában található, magas minőségű levegő-víz hőszivattyúk használatával kiváló megoldást biztosíthatunk családunknak a téli hideggel szemben és nyári hőség idején egyaránt, mely csendesen, mégis stabilan vigyáz az egyenletes benti hőmérsékletre. Könnyű telepítésüknek és felhasználóbarát kezelőfelületüknek hála kényelmesen, a Wosser szakértelmének köszönhetően pedig biztonságosan vághatunk bele fűtési rendszerünk felújításába.