Tartsa karban klímáját egészsége és kényelme érdekében

Milyen lépésekből áll a klíma karbantartás? Mennyi időnként érdemes a klímát kitakarítani?

Klíma karbantartás

A klíma karbantartás rendszeres és szakszerű elvégzése esetén időben felismerhetőek az esetleges hibák, elhasználódott alkatrészek, és ezeket cserélni vagy javítani lehet, mielőtt nagyobb probléma lenne belőlük.

 

Milyen sűrűn ajánlott a klíma tisztítását végezni?

A klímatisztítást évente legalább egyszer el kell végezni, ha csak hűtésre vagy fűtésre használjuk. 

Abban az esetben ha mindkét üzemmódban használjuk – hűtésre és fűtésre egyaránt – érdemes  minden szezonváltáskor végrehajtani, hogy biztosítsuk a klíma hatékony működését, hosszabb élettartamát, továbbá teljesítsük a garancia meglétéhez szükséges feltételeket. 

 

Egészségügyi veszélyek

Klíma rendszerünk megfelelő és rendszeres karbantartása szintén fontos egészségünk megóvása szempontjából  is.

Az eltömődött szűrők és piszkos légcsatornák könnyen baktériumokat és penészgombákat hordozhatnak, amelyek egészségügyi problémákat okozhatnak, mint például allergiás reakciókat, asztmát és légzőszervi megbetegedéseket. 

A klíma rendszer rendszeres tisztítása és karbantartása segít csökkenteni ezeket a kockázatokat és biztosítja, hogy a levegő amit belélegzünk tiszta és egészséges legyen. A rendszeres tisztítás és karbantartás nem csak az egészségi állapotunkat javítja, hanem hosszabb élettartamot is biztosít a klímaberendezésnek, valamint csökkenti a meghibásodások,  javítások költségeit.

Nézzük a lépéseket:

 

1.Előkészületek

A berendezést áramtalanítani kell! 

Ezután a előlapi fedelet felnyitjuk és eltávolítjuk a szűrőket, átmossuk és vegyszeresen kezeljük.

 

2. Belső egység karbantartása

A belső egység tisztítása a legfontosabb része a klímatisztításnak, hiszen a berendezésen átmenő és kilépő levegőt lélegezzük be. A karbantartás mértékét és időtartamát meghatározza, hogy a beltéri egység milyen környezetben található, rendszeresen karbantartott-e és természetesen mennyire koszolódott el. Alapszintű karbantartás esetén kiszerelésre kerül: az előlap, a vízszintes légterelő lapát, és a beltéri egység külső burkolata. 

Fontos megjegyezni, hogy a szétszerelés módja és mértéke nagyban eltérhet márka és típusonként! 

A beltéri egységre felkerül az úgynevezett mosózsák ami meggátolja a vegyszer és mosóvíz, falra és egyéb helyre jutását, továbbá egy gégecső segítségével pl.: felmosó edénybe vezeti a vegyszeres vizet. A mosózsák felhelyezését követően vegyszerrel kezeljük a lamellákat, a ventilátort és a levegővel érintkező alkatrészeket, kiemelt figyelmet fordítva a beltéri egységben elhelyezkedő kondenzvíz gyűjtő pontokra. A vegyszer behatási idejét követően, alacsony nyomással átmossuk, majd összeszereljük a beltéri egységet. Amennyiben szükséges a korábban leszerelt alkatrészeket is vegyszerezzük, majd elmossuk. 

Ha régen volt az egység karbantartva, penészes, nagyon koszos környezetben dolgozik, a ventilátor (mókuskerék) is kiszerelésre kerül a megfelelő tisztítás érdekében.

3. Kültéri egység tisztítása

A klíma külső egysége szintén tisztítást igényel. Először finomszálú kefével portalanítjuk a lamellákat és a külső burkolatot. Szükség esetén a burkolat megbontásra kerül: fedél, és előlap levétele, ventilátor lapát leszerelése. 

A következő mozzanat egy öblítés majd pedig vegyszeres kezelés amelyet a szennyezettség mértékétől függően állni hagyunk minimum 10 percig, de akár 30 – 45 percig is. A vegyszer behatási idejét követőn alacsonynyomással átmosásra kerül a kültéri egység, majd az alkatrészek összeszerelése következik. Szükség esetén a rezgéscsillapító tömítés a fémház elemei között pótlásra kerül. A ventilátor lapát visszahelyezését követően a meghajtó motor járását kell ellenőrizni. 

Minden esetben ellenőrizni és szükség esetén tisztítani kell a kondenzvíz elvezetését is.

 

4. Ellenőrzés

Végül ellenőrizzük a klíma egész rendszerét, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden alkatrész helyesen működik-e, továbbá igény szerint az ügyfél kérésének megfelelően beállításra kerül.

 

Garanciaidő

Sokan gondolják úgy, hogy a klímaberendezés tisztítása könnyen mi magunk is elvégezhetjük. De tényleg megéri?

A nem szakszerű otthoni tisztítás miatt romolhat a készülék élettartama, teljesítménye. Ha pedig elhalasszuk, halogatjuk a rendszer karbantartást, annak egyik következménye lehet, hogy az elveszti telepítési garanciáját.

Mi azt ajánljuk, hogy kössön karbantartási szerződést azzal a céggel, akitől a klímaberendezés származik. Ez azért jó, mert az évenkénti karbantartást a cég rendszeresen ütemezetten elvégzi és nyilatkozik, hogy vállalja a garanciális időszak alatt a készülék szakszerű javítását is.

 

Ha minőség, akkor Wosser!

A telepítés során megbízható szakemberekre van szükség, de nem árt az sem, ha már a választásunk során szakértők segítenek minket. Ebben is tudnak segíteni a Wosser munkatársai, mivel az energetika területén, legyen szó napelemekről, hőszivattyúkról vagy klímákról, komoly tapasztalattal rendelkeznek. A cég Magyarországon eddig már 3.500-nál is több hőszivattyús, napelemes, klímás rendszert telepített az elmúlt öt esztendőben, mivel szívügyükként tekintenek a környezetbarát technológiákra. Pontosan ezért a Wosser-nél megtalálhatók a prémium márkák technológiái, melyeket kiemelkedő ár-érték aránnyal értékesítenek, képzett és rutinos szakembereik pedig készséggel állnak a vásárlók rendelkezésére.