2024 © wosser KFT.
Amikor klímát akarunk vásárolni, akkor arra hosszú távú döntésként kell gondolnunk, hiszen ha jól választunk, akkor a készülékünk elég sokáig hű társunk lehet a hűtés és a fűtés tekintetében a mindennapjaink során. Ennek ellenére a klíma fogyasztása sokak számára nem ismert, rengeteg a tévhit vele kapcsolatban. Az egyik leggyakoribb tévht, hogy a klíma erősen megdobja az áramszámlát, a karbantartásuk sok kellemetlenséggel és magas költséggel jár.
Emellett többen tarthatnak a betegségektől vagy attól, hogy a berendezések használatával nagymértékben ártanak a környezetnek. Cikkünkben igyekszünk eloszlatni a kételyeket, rácáfolunk a tévhitekre. Emellett tanácsokkal szolgálunk a megfelelő klíma kiválasztásához, és mutatunk pár tippet, hogyan spórolhatunk a légkondicionáló berendezésünkkel.
Rengetegen vannak, akik úgy vélik, a klíma fogyasztása több problémával járhat, mint előnnyel. Ez is csak egy tévhit, hiszen a modernebb berendezések energiatakarékosak, és egyúttal fűtésre is alkalmasak. A mai korszerű inverteres klímák pedig kifejezetten keveset fogyasztanak, kompakt méretűek és igazán biztonságosak. Egy hősugárzóval szemben ezeknél például a lakástüzet is nyugodtan kizárhatjuk, megújuló energiaforrásból is táplálhatók, a többség pedig az „A” kategória fölött helyezkedik el az energetikai besorolást tekintve.
Szintén sűrűn emlegetett dolog, hogy a klímák betegségeket terjesztenek,, de ez sem igaz minden esetben. Valójában ezek az eszközök csak akkor okoznak problémát, ha nincsenek megfelelően karbantartva, ami viszont kulcsfontosságú. Évente legalább két tisztítással és a helyiségekben való megfelelő párásítással már elkerülhetjük, hogy a klímából bármilyen baktérium, gomba vagy vírus a levegőbe kerüljön, és egyúttal ne szárítsa ki a bőrünket.
Az emberek sokszor bizalmatlanok a klímával kapcsolatban, így érdemes mélyebben is beleásni magunkat ebbe a témába. Megpróbálunk számszerűen, konkrét adatokon keresztül rávilágítani arra, milyen költségekkel is járhat egy klíma használata.
A légkondicionáló készülék fajtája fontos tényező, hiszen más fogyasztást jelent egy hagyományos, és mást egy inverteres berendezés. Emellett az sem elhanyagolható szempont, milyen az adott eszköz mérete, minősége, a hatásfoka, annak elhelyezése, de még a szigetelés mértékével is számolnunk kell. Érdemes azt is előre tudni, milyen hőmérséklet különbségeket akarunk kialakítani, ráadásul, ahogyan arról már fentebb esett szó, a karbantartásra is mindig oda kell figyelni. Ezzel a fertőzéseket is megelőzhetjük, de valójában az áramfogyasztásunkra is hatással lehet.
Nézzünk néhány példát, először a hűtés esetében, hiszen a legtöbbször így használjuk a klímát. Itt nekünk a SEER érték (szezonális energiahatékonysági tényező) mutatja meg számunkra, hogy a berendezés hűtési üzemmódban milyen energiahatékonysággal működik, mégpedig azt kifejezve, hogy 1 kW villamosenergiából hány kW hőenergiát tud előállítani a termékünk. Minél magasabb a kapott szám, annál jobb a hatékonyság. Ezek alapján egy 3,5 kW-os klíma esetében naponta átlagosan 120 forintunkba, havonta pedig 3600 forintunkba kerülne, ha – 40 Ft/kwh-s áramárral számolva – 15 órán keresztül, folyamatosan használnánk. Az idő 70%-ban pedig ehhez elég középtartományban dolgoznia a berendezésnek.
Mivel többször is szó esett róla, így viszonyításképpen nézzük meg, mennyi a klíma fogyasztása, amennyiben fűtésre használjuk. Az elektromos fűtést egyre több helyen ajánlják ebben a formában, vagyis ebből a szempontból is érdekes ez az összehasonlítás, ahol a SCOP mérőszám (szezonális teljesítmény együttható) tájékoztat minket a fűtési tulajdonságokról.
Ebben az esetben ugyanúgy 40 Ft/kwh-s áramárral számoltunk, és szintúgy 15 órás folyamatos üzemeltetéssel, amelynek 70%-ban az eszköz már középtartományon dolgozott. A kapott értékek szerint a napi költség ebben az esetben kicsivel több lenne, 210 forintra jönne ki (ez havi 6300 forintos költség), de az áramdíj máris kevesebb, ha éppen a kedvezményes H tarifát használjuk. A takarékosság már ezt látva is tetten érhető, de ez főként akkor igaz, ha ehhez hozzávesszük, hogy a gázfogyasztásunk ezzel együtt szinte a nullára csökkenne.
Az inverteres klímával való hűtés-fűtés olyan alternatív megoldást jelent, mellyel egyszerűen, és gyorsan felfűthetjük a lakást. Előnyei között említhető a gazdaságos üzemeltetés, télen ugyanis kevesebbe kerülhet a fűtés, illetve, hogy a bekapcsolást követően pillanatok alatt 50-55°C forró levegőt bocsát ki. Ez pedig jóval gyorsabb megoldást jelent a helyiség felfűtésére, mint egy radiátor, padlófűtés, vagy hősugárzó esetében. További előnye a programozhatóság, amivel nemcsak a meleg levegő hőmérséklete, hanem az erőssége és iránya is módosítható.
Fűtésre egyébként a hagyományos On/Off rendszerű légkondicionáló berendezéseket nem érdemes használni, mivel nem gazdaságosak. Ennek az egyik oka, hogy általában csak +5 Celsius fokig lehet velük gazdaságosan fűteni, a másik pedig, hogy mivel folyton ki-bekapcsolnak – amikor elérik a beállított hőfokot, kikapcsolnak -, ezáltal maximális fordulatszámon jelentős energiafogyasztást eredményeznek.
Az inverteres klíma ezzel szemben sohasem a teljesítménye 100%-án üzemel, lépésenként éri el a beállított hőmérsékletet. Ennek eredményeként a már beállított hőmérséklet folyamatos szinten tartásához kevesebb energiamennyiség is elegendő. A berendezések zöme 3,5 kW-os teljesítménnyel rendelkezik, és óránként körülbelül 600-1000 watt között fogyasztanak. A lehűtés megtörténte után ez jócskán lecsökken: amikor már alacsonyabb üzemben működik, akkor 300-600 wattal számolhatunk.
Vannak olyan apróságok, amelyekkel mi is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy optimalizáljuk a fogyasztást, akár már a klíma megvásárlását megelőzően.
A klíma mérete ugyanis egy sokak által elhanyagolt, de mégis kifejezetten fontos szempont, amelyre elég nagy gondot kellene fordítani mielőtt kifizetnénk a berendezést. Amennyiben túl kicsit választunk, akkor a fogyasztás könnyen magasra ugorhat. Emiatt semmiképp se vegyük félvállról a telepítést megelőző pontos méréseket és számításokat.
Szintén ide sorolható még a karbantartás, mivel a higiéniás problémák megelőzése mellett ez is segíthet nekünk abban, hogy kisebb villanyszámlával találkozzunk. Egy koszos, nem megfelelően tisztított klíma nem tud olyan hatékonysággal működni, mint ahogyan azt szeretnénk, ettől pedig a fogyasztás is csak nőni fog.
A hűtő-fűtő klíma esetében fontos tudnivaló, hogy télen akkor tudjuk hatékonyan használni, ha a kinti hőmérséklet nem megy -15 C° fok alá.
Érdemes néhány hasznos tanácsot megfogadni, amelyekkel szintén kevesebb lesz a büdzsénk.
Vásárlás előtt ajánlatos megvizsgálni, milyen energiabesorolással rendelkezik a klímánk. Figyelembe kell venni azt is, hogy ha fűteni is szeretnénk, akkor mindenképp elektromos fűtésre alkalmas szerkezetet kell beszereznünk, hiszen az ilyen típusú légkondicionálók még akár a kemény fagyokban, mínusz 15-20 fokos kinti hideg esetén is megfelelő teljesítményre képesek.
A vásárlás viszont csak egy dolog, nem mehetünk el szó nélkül a minőségi telepítés mellett sem. Itt is meg lehet találni a megfelelő ár-érték arányt, de spórolni ezen semmiképpen sem szabad, máskülönben később olyan problémákkal szembesülünk, amit a pénztárcánk biztosan nem fog meghálálni. Itt hasonló a helyzet, mint a karbantartás esetében, ami szintén befolyásolhatja a későbbi fogyasztást.
Az sem mindegy, hová helyezzük el a klímát, mert más preferenciák vannak egy tetőtér vagy egy sima nappali esetében is, de ehhez mérten a beállításokat is ajánlott optimalizálni, valamint alkalmazni az olyan okos megoldásokat, melyek segítenek nekünk időt, energiát és ezáltal pénzt spórolni. Az időzítők, vagy az applikációk, amelyekről a távolból is kezelhetjük a klímánkat például ilyenek, és ezek sokat segíthetnek számunkra.
Ideális megoldás, ha napelemes rendszerhez tudjuk csatlakoztatni a klímás fűtést: a megfelelő rendszerrel a nyári időszak során meg lehet termelni télre a fűtéshez szükséges áramot.
A telepítés során megbízható szakemberekre van szükség, de nem árt az sem, ha már a választásunk során szakértők segítenek minket. Ebben is tudnak segíteni a Wosser munkatársai, mivel az energetika területén, legyen szó napelemekről, hőszivattyúkról vagy klímákról, komoly tapasztalattal rendelkeznek. A cég Magyarországon eddig már 4.000-nél is több hőszivattyús, napelemes, klímás rendszert telepített az elmúlt öt esztendőben, mivel szívügyükként tekintenek a környezetbarát technológiákra. Pontosan ezért a Wossernél megtalálhatók a prémium márkák technológiái, melyeket kiemelkedő ár-érték aránnyal értékesítenek, képzett és rutinos szakembereik pedig készséggel állnak a vásárlók rendelkezésére.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024