2024 © wosser KFT.
Bár a modern klímáknál elég kevés probléma merül fel, sokan még mindig komolyan ódzkodnak a vásárlástól. Ennek oka, hogy többen is vannak, akik félnek attól, hogy a levegő minőségére negatívan hathat a klíma működtetése, mivel az elszabaduló baktériumok fertőzésekhez vezethetnek. Az allergiások, asztmások körében alighanem ez a legnagyobb visszatartó erő. Alábbi cikkünkben igyekszünk ledönteni a tévhiteket, és kitérünk arra is, hogyan javíthatja a klíma például a lakás páratartalmát.
Manapság rengeteg munka elvégezhető otthonunk kényelméből, ráadásul sok cég esetében is lehetővé vált a hibrid munkavégzés. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több időt töltünk otthonunk falai között, és nem mindegy, hogy ez milyen levegőminőséggel párosul.
Rengeteg apró összetevő módosíthatja azt, hogy milyennek érezzük, és valójában milyen a lakásunkban lévő levegő. Tevékenységeink káros hatása, vagy éppen a nem ideális páratartalom is kihathat erre.
Számtalan olyan tevékenységet végezhetünk otthon, amitől megváltozik a levegő minősége, aminek köszönhetően a túl magas, vagy éppen a túl alacsony páratartalommal is gondunk lehet. A dohányzás, a vegyszerek, de a sütés, a főzés, az elektromos berendezések, és a vadonatúj bútorokból eredő szag is befolyásoló tényezők lehetnek. Sajnos nem mehetünk el a penész mellett sem, amelynek több fajtája is létezik, ez pedig a poraktákkal, vagy éppen a pollennel együtt később olyan betegségekhez vezethet, mint az allergia, vagy az asztma.
Sokszor mondják, a betegségek elkerülésének egyik legjobb módja, ha gyakorta szellőztetünk, ám a forgalmasabb helyeken ez nem mindig segít. Bár a módszer hatékonysága megkérdőjelezhetetlen, a járművek jelenléte, vagy a fűtési szezonban az egyes fűtőtestek által kibocsátott károsanyagok a lakás levegőjére is negatívan hathatnak.
Ha többen vannak egy helyiségben, akkor érdemesebb minél tovább nyitva tartani az ablakokat, de ajánlatos az időpontra is odafigyelni. Ezen túlmenően a korszerű légtisztító és klímaberendezések is segíthetnek, hiszen ezekkel a levegő páratartalmán is javíthatunk, és a friss levegőt sem kell teljesen elfelejtenünk.
A régi, elavult klímaberendezések korukból, illetőleg a helytelen tisztántartásukból fakadóan sajnos sok esetben problémákat generálhatnak. Többen tapasztaltak egészségügyi problémákat azok után, hogy klímákkal felszerelt helyiségekben tartózkodtak, ezek pedig alapjául szolgáltak a tévhiteknek. A technológia azonban már előrelépett, korszerű klímaberendezésekben bőséges a választék, amellyel a korábbi ellenérzéseinket is elfelejthetjük.
Valószínűleg tapasztalhattuk már azt nyáron, hogy a bevásárlóközpontokban, mozikban, esetleg a kisebb térrel megáldott, de erősen lehűtött helyiségekben eltöltött huzamosabb idő után fájt a fejünk, begyulladt a szemünk, vagy ízületi fájdalmaink adódtak. Ezek sűrűn előfordulnak a mai napig, de ennek okai ugyanúgy a helytelen használatra, a karbantartás hiányára, vagy pedig az elavult eszközökre vezethetők vissza.
A legnagyobb félelmek között a bőr kiszáradása, a száraz köhögés, a túl párás levegő megléte éppúgy fellelhető, mint a gombák, vírusok levegőben való elszaporodása. A sort pedig lehetne folytatni.
Ha nem tartunk be néhány alapszabályt a klíma felszerelésekor, illetve használatakor, akkor nem kerülhetjük el a kedvezőtlen következményeket.
Betegségeket okozhat például a túl erős légáramlat, ami szárazzá teszi a levegőt. Ha rossz helyre kerül fel a klíma, és folyamatosan a hátunkra fújja a hideg levegőt, akkor aligha kell meglepődni azon, ha az egészségünk bánja.
A nem megfelelően karbantartott klímaegységekben baktériumok telepedhetnek meg, ami könnyedén megágyazhat a szennyező anyagoknak. A rosszul elvezetett kondenzvízben sem ritka a Legionella baktérium, ami akár súlyos fertőzésekhez vezethet, de a rossz minőségű tisztító- és fertőtlenítőszerekkel is bajban lehetünk.
Érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű szellőztetésre, illetőleg a működés időtartamára, mely szintén megágyazhat a betegségeknek. Nyáron szükségesnek érezhetjük, hogy folyamatosan menjen a klíma, de elegendő szellőztetéssel kombinálva, maximum 5-6 óránál tovább nem ajánlott tovább bekapcsolva tartani.
Ha elengedjük a tévhiteket és úgy döntünk, hogy beruházunk egy klímaberendezésre, akkor érdemes alaposnak lennünk már a vásárlás során. Ilyenkor nem ajánlatos túl sok kompromisszumot kötnünk, kifizetődik, ha inkább a minőség mellett tesszük le a voksot, a beszerelést tekintve pedig kellő figyelmet fordítunk a szakértelemnek.
A klímáknak számos fajtája is létezik, de érdemes olyat választani, ami az egészségünkre is kedvezően hat. A megfelelő minőségű elektofilterek és ionizátorok használata ugyanis a szagtalanításhoz, a vírusok, baktériumok kiszűréséhez elengedhetetlen, amellyel a levegő minőségét is nagyban javíthatjuk. Érdemes tehát tisztában azzal, melyek az egyes szűrők előnyei.
A legmodernebb klímaberendezések már nemcsak megfelelő szűrőkkel vannak felszerelve, de olyan funkciókkal is rendelkeznek, amelyek szintén segítenek a lakás levegőjének javításában. Ilyen például a párátlanító funkció, ami sokszor hasznos lehet, hiszen már egy mosás után is túlzottan nagy lehet a páratartalom a lakásban.
Mivel a klímán felhalmozódó vízcseppek is bajosak lehetnek, így az önszárító üzemmód is hasznos lehet, amivel a kellemetlen szagok és a baktériumok terjedése egyaránt megakadályozható. Sok problémától megkímél minket az öndiagnosztika funkció, ami segíthet a megfelelő karbantartásban, ahogyan az öntisztító mód is, amit már több berendezés is tartalmaz.
A rossz helyre tett klímaberendezések is bajt okozhatnak. Ez igaz mind a beltéri, mind a kültéri egységekre is. Utóbbinál szempont, hogy könnyen hozzáférhető legyen, ha szerelni kellene, de figyelni kell a levegő megfelelő áramlásának biztosítására, a hő kibocsátására, valamint a zajokra is. A beltéri egységeket illetően lényeges, hogy huzatmentesen helyezzük el, illetőleg ne az ülő- és fekvőalkalmatosságokra, vagy éppen fejmagasságban fújja a levegőt. Továbbá arra is érdemes figyelni, hogy ne szűk helyekre kerüljön a készülék.
A professzionális karbantartás során meg kell mérni a hőmérsékletet és a légsebességet, ki kell tisztítani a szűrőket, ahogyan a burkolati elemet is belülről, de a hőcserélőt is át kell mosni. Lényeges, hogy tisztítási folyamatot a kültéri egységen is elvégezzük, mert akkor lesz biztonságos és hatékony az eszközünk. A legfontosabb azonban, hogy ezt a műveletet szakemberre bízzuk.
Amikor klímát vásárolunk, hosszabb távra tervezünk, szóval nem érdemes félvállról venni a dolgot. A későbbi bosszúságokat úgy kerülhetjük el a legkönnyebben, ha olyan cégtől vásárolunk, amely komplex szolgáltatásokat nyújt, és jelentős tapasztalattal rendelkezik. Ilyen a Wosser csapata is, akik segítő kezet nyújtanak a kiválasztás folyamatában, felszerelik a készüléket és a karbantartási munkálatoknál is számíthatunk rájuk.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024