2024 © wosser KFT.
Ha megkérdezünk egy klímaszerelőt, hogy milyen légkondicionálót javasol az otthonunkba vagy az irodába, alighanem gondolkodás nélkül az inverteres klímát fogja javasolni. Ennek oka igen egyszerű: az ilyen készülékek sokkal kisebb energiaigénnyel rendelkeznek, mint a hagyományos on-off modellek, és az élettartamunk is hosszabb. Arról nem is beszélve, hogy egy inverteres légkondicionáló berendezéssel nemcsak hűteni, de akár fűteni is tudunk.
A kínálat az inverteres klímák esetében is hatalmas, nem árt tehát alaposabban is megismerkedni a fűtő-hűtő klímák világával. Ebben segít aktuális cikkünk, amiben a klíma működése mellett arra is fény derül, hogy mikor számít jó döntésnek egy ilyen készülék beszerzése.
Hogy megérthessük, mitől is olyan különlegesek az inverteres légkondicionálók, először nézzük át, milyen egyéb klímák léteznek. Minden típusra igaz, hogy levegő-levegő hőszivattyúként működnek, vagyis képesek a környezeti levegő hőmérsékletének megváltoztatására egy speciális, ún. klímagáz segítségével. Ezen belül azonban többféle technikai megoldással is találkozhatunk.
Amikor a klímákra gondolunk, alighanem egy lakásban zümmögő beltéri egység és egy, a szabadban elhelyezett kültéri egység jut az eszünkbe. A kültéri egységeket azonban sokan nem szeretik, mert felszerelésük sok vesződséggel jár, ráadásul bizonyos épületeken nem is engedélyezhetők (például műemlékvédelem alatt álló ingatlan). A monoblokkos klímák nagy előnye, hogy egyetlen részből állnak, kültéri egység pedig nem tartozik hozzájuk.
Mindez azt jelenti, hogy az ilyen légkondik telepítése igen egyszerű: nincs szükség csövekre, fúrásra, faragásra. A monoblokkos klímák között olyanokat is találunk, melyek hűteni és fűteni egyaránt képesek, hatásfokuk azonban elmarad a két részből álló termékektől. A zajszintjük is magasabb, ezért általában ott kapnak szerepet, ahol split klíma felszerelésére nincs mód.
A külön beltéri és kültéri egységből álló készülékeket split klímáknak nevezzük. Ide tartoznak az inverteres klímák mellett az on-off modellek is. Mára némileg elavultnak számítanak, mert az energiaigényük meglehetősen magas. Az on-off klímák ugyanis úgy működnek, hogy amikor a levegő eléri a kívánt hőmérsékletet, a klíma leáll. Majd, ahogy a levegő melegszik, a kompresszor újra bekapcsol, és elkezdi hűteni a helyiséget. Ebben a módszerben azonban több hátrány is rejlik.
Az állandó ki-be kapcsolás komoly áramfogyasztással jár, ráadásul az on-off klímák erős levegőbefújását nem mindenki viseli jól. További hátrányt jelent, hogy a hagyományos klímák csak korlátozottan használhatók fűtésre. Nulla fok alatt nem alkalmazhatók, vagyis épp a keményebb fagyok idején maradunk fűtés nélkül.
Az inverteres légkondik is a split klímák családjába tartoznak, hiszen bel- és kültéri egységből vagy egységekből állnak. Ellentétben azonban az on-off készülékekkel, ezek a típusok folyamatosan működésben vannak. Képesek önmagukat szabályozni, és olyan szinten üzemeltetni a kompresszort, ami ideális a megfelelő hőmérséklet fenntartásához.
A teljesítmény folyamatos optimalizálásával az inverteres klímák kevesebb áramot fogyasztanak, így sokat spórolhatunk a villanyszámlán. Az pedig a hab a tortán, hogy az ilyen készülékek között találunk olyanokat is, melyek teljes körű fűtési megoldásként is szolgálnak.
Mivel az inverteres klímák a teljesítményt a hűtési vagy fűtési hő terheléshez igazítják, sokkal kisebb áramigénnyel rendelkeznek a hagyományos társaikhoz képest. Az on-off klímák folyamatosan maximális teljesítményen pörgetik a hideg levegőt előállító hűtő kompresszort, míg a korszerű inverteres modellek optimalizálják a működést. Ennek köszönhetően akár 40-50%-kal kevesebb energiát használnak, ami természetesen a villanyszámla szempontjából sem mellékes.
A fosszilis energiahordozók (pl. földgáz, fa, szén) egyre drágábbak, arról nem is beszélve, hogy komoly környezetkárosító hatással bírnak. Nem csoda tehát, hogy egyre többen keresnek alternatívákat, a klímás fűtés pedig az egyik legjobb választás. Az inverteres légkondik akár mínusz harminc fokos hidegben is képesek melegen tartani otthonunkat, nem mindegy azonban, hogy milyen készüléket választunk. Kifejezetten fűtésre optimalizált típust kell vásárolnunk, melyben a kültéri egységnél egy fűtőszál található, ami meggátolja az elfagyást.
Ahogy már többször említettük, a régi on-off klímák működés közben maximális fordulatszámon pörgetik a kompresszort. Talán mondani sem kell, hogy ez bizony az alkatrészek gyors amortizációjához vezet. Az inverteres klímák kompresszora ezzel szemben mindig ideális fordulatszámon, jellemzően 500-700 fordulat/percen üzemel. A kisebb igénybevétel pedig a készülék élettartamában is jelentkezik: az inverteres készülékek lényegesen hosszabb ideig szolgálják majd a kényelmünket, miközben a szervizigényük is lényegesen kisebb.
Sokan azért ódzkodnak a légkondicionálástól, mert zavarja őket a folyamatos zümmögés. Mi tagadás, a régi készülékek valóban hangosak voltak, ezért hálószobába vagy gyerekszobába nem is igazán javasolták őket a szakemberek. Az inverteres klímák ezen a téren is változást hoztak. A zaj jelentős része a kompresszorból származik, az inverteres típusoknál azonban soha nem pörög maximumon ez az alkatrész. Ennek köszönhető, hogy az ilyen berendezések zajszintje minimális, és az éjszakai alvásunkat sem zavarják.
A folyamatosan a megfelelő szinten tartott teljesítmény azzal is jár, hogy a készülék összességében jobb hatásfokkal biztosít hideget vagy meleget, mint az on-off klíma. Annál is inkább, mert az inverteres klímák számos különböző teljesítményben kaphatók, így minden helyiségbe az adottságoknak megfelelő teljesítményű készüléket szerelhetünk. Nem fordulhat elő az, hogy túl kicsi a klíma a légtérhez képest, és emiatt túlságosan nagy fogyasztást generál a berendezés.
Az inverteres klímák önmagukban is energiatakarékosak, ezt azonban még tovább fokozhatjuk az okos vezérléssel. A legtöbb ilyen készüléket ugyanis távirányítóval vagy akár egy telefonos alkalmazással is irányíthatjuk. Sőt, arra is lehetőségünk van, hogy különböző programokat hozzunk létre, és az életünk ritmusához igazítsuk a klimatizálást. A távoli vezérléssel pedig az is megoldható, hogy a munkahelyünkön bekapcsoljuk az otthoni klímát, így tökéletesen lehűlt lakásba érhetünk haza.
Bár az inverteres számos előnnyel bír, két hátrányt mindenképp meg kell említenünk. Az egyik a hang: akármilyen halk is a modern készülék, némi alapzajjal számolnunk kell. Ahogy – és egyben ez a második hátrány – egy kevés légmozgással is. A klíma mozgatja és folyamatosan cseréli a levegőt, ami a huzatra érzékenyeket esetleg zavarhatja.
A legfontosabb természetesen az, hogy akkora teljesítményű készüléket válasszunk, ami képes hatékonyan lehűteni vagy felmelegíteni az adott helyiséget. Ehhez a klíma kilowattban megadott teljesítményét kell alaposabban szemügyre vennünk. Egy kisebb szobába elegendő lehet egy 2,5 kW-os gép, egy átlagos nappaliba esetleg egy 3,5 kW-os, míg egy tágas helyiségbe az 5,5 kW-os teljesítmény sem túlzás.
Nem mindegy azonban, hogy a klíma milyen áramfogyasztás mellett hozza a megadott teljesítményt. Ennek eldöntéséhez két fontos adatot kell ismernünk: a COP-ot és SEER-t. A COP azt mutatja meg, hogy az adott készülék 1 kWh energiából mennyi hőenergiát képes előállítani. A SCOP pedig arra ad választ, hogy egy teljes fűtési szezonra nézve mekkora áramfogyasztással számolhatunk. A SEER szintén éves energiahatékonyságra vonatkozik, ez azonban a fűtési teljesítményt árulja el.
Az inverteres klímák ugyan alapból is halkan működnek, mégis lehetnek eltérések az egyes készülékek között. Akárcsak a COP és a SEER értéket, a zajszintet is kötelezően feltűntetik a gyártók a termék adatlapján, méghozzá decibelben kifejezve. Egy igazán modern légkondi manapság kb. 50-60 dB közötti zajjal működik, a csendes üzemmódot is biztosító berendezések pedig még ennél is jobb értékeket tudnak (20 dB).
Az is egy szempont lehet a vásárlásnál, hogy a klíma mennyire képes egészséges környezetet biztosítani számunkra. Ha allergiás vagy asztmás beteg is van a családunkban, feltétlenül olyan légkondicionálót válasszunk, ami kiszűri a levegőben lévő port és pollent. Arra is kérdezzünk rá a végleges döntés előtt, hogy a készülékhez milyen garanciális feltételek tartoznak, mennyire megoldott és gördülékeny az alkatrészek pótlása, illetve van-e a közelünkben márkaszerviz.
Végül gondoljunk a kényelmünkre és arra, hogy a klíma központi helyet kap majd a lakásunkban. Olyan modellt szereltessünk a falra, aminek a megjelenésével is ki vagyunk békülve. Manapság már igen elegáns légkondik is kaphatók, melyek bármilyen miliőben jól mutatnak. A kényelmünket pedig olyan extra funkciók szolgálhatják, mint a távolról történő vezérlés, az időzítő, a párátlanító funkció, vagy éppen az öntisztító üzemmód.
Ahhoz, hogy a klíma igazán hatékony legyen és ne zavarjon minket a mindennapokban, komolyan át kell gondolnunk a beltéri egység pontos helyét. Semmiképp sem érdemes a klímát a radiátor vagy más hőforrás fölé szerelni, és arra is ügyeljünk, hogy a plafon és a gép között maradjon hely a tisztításhoz, szervizeléshez. A klímák által generált légáramlatot nem mindenki szereti, ezért olyan helyet keressünk a készüléknek, ahonnan a levegő nem közvetlenül a kanapéra vagy az ágyra érkezik.
Ha megjött a kedved az inverteres klímák nyújtotta kényelemhez, kérd ki a Wosser szakembereinek véleményét. Egy ingyenes konzultáció keretében felmérjük az igényeidet, és javaslatot teszünk a megfelelő klíma kiválasztásához és telepítéséhez. Kizárólag világmárkák légkondicionálóit forgalmazzuk, így nálunk többek között Fujitsu, Mitsubishi, Fisher és Midea klímák közül választhatsz. Keress minket a részletekért!
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024