A levegő-víz hőszivattyú részei
1. Kültéri egység
A hőszivattyús rendszer kültéri egysége a környezeti levegőből kinyert hőt a beltérben elhelyezett hőcserélőn adja át az épület fűtési rendszerének. Egy Mitsubishi Zubadan hőszivattyú működése -28°C-on is garantált.
2. beltéri egység
Kompakt, kis helyigényű, falra szerelhető beltéri egység fűtési- és hűtési alkalmazásokhoz, R32-es hűtőközeggel, elektronikai vezérlőegységekkel.
3. hőleadó felület
A hőleadó felület lehet padló-, mennyezet-, falfűtés, vagy akár radiátoros fűtés is. Egyenletes hőmérséklet a maximális komfort érzetért.
Levegő-víz hőszivattyú működése, előnyei
Egyszerűsége miatt – fűtőtestekben keringő vizet melegíti fel a levegőből elvont hő segítségével – gyakran ez a legelterjedtebb hőszivattyú típus. Egy beltéri és kültéri egységből áll, ezek telepítéséhez csak megfelelő hely biztosítását szükséges, egyéb extra előkészítés nem kell.
A COP értéke (3-4) általában kisebb, mint a geotermikus hőszivattyúké, azonban a hazai időjárási viszonyokhoz mégis megfelelő választás. A rendszer – beruházási költség szempontjából – a legkedvezőbb a hőszivattyú típusok között.
A készülék egy kompresszort, két nagy felületű hőcserélőt, továbbá egy expanziós (nyomáscsökkentő) szelepet tartalmaz.
Teljeskörű integrálhatóság
Az alacsony hőmérsékletű hőszivattyúk különböző hőleadókhoz csatlakoztathatók, ezzel igazodva
a számtalan különböző komfortigényhez.
Alacsony energiaköltség
A hőszivattyú minden 1 kW elektromosságból 3 és 4 kW közötti hőenergiát termel, köszönhetően a környezeti levegőből kivont energiának. Így 300-400%-os hatékonysággal működik. Kösse H-tarifára vagy napelemre hőszivattyúját és spóroljon a havi rezsin.
Alacsonyabb CO2 kibocsátás
A hőszivattyú működése során kibocsátásmentesen üzemel, és ha az elektromos igényét is tiszta energiából nyerik (pl. napelemes rendszer), akkor teljes élettartama alatt karbonsemlegesen működhet. Nincs szükség kéményre, füstgáz nem keletkezik.
Kis helyigényű berendezések
A hőszivattyú beltéri egységei számos méretben kaphatók (pl. padlón álló vagy fali kivitel), így igazodva az Ön igényeihez.
Hosszú élettartam
Éves karbantartás javasolt, mely olcsóbb, mint a gázkazáné és kéményé együttvéve. Rendszeres szervizeléssel a berendezések élettartama akár 15 év fölé is emelkedhet.
Mi az a COP érték?
Ez az érték azért lehet fontos, mert megmutatja, hogy 1kW áramból hány kW hőenergiát tud előállítani a hőszivattyú. Minél magasabb ez a szám annál jobb hatásfokú a hőszivattyús berendezés.
COP = megtermelt (hő) energia / befektetett villamos energia
Pro:
Az alacsony telepítési költségeknek köszönhetően a megtérülési idő is alacsony, a földrajzi adottságok nem befolyásolják, nincs szükség plusz előkészítésre a telepítéshez (persze csak, ahol az elektromos áramellátás biztosított). A már meglévő fűtési rendszerrel együtt is használható.
Kontra:
Lényegében ennél típusú hőszivattyúnál minél hidegebb a levegő odakint, annál kevesebb a hasznosítható hőenergia – vagyis több áramra van szükséges a ház fűtéséhez – tehát a hőmérsékleti viszonyok befolyásolhatják teljesítményét, szélsőséges időjárásnál szükség lehet rásegítésre, vagyis a költségek növekedhetnek.
Miért válassza a hőszivattyús megoldást?
Hőszivattyú
megújuló energia
sokféle hőleadási lehetőség
megtérülő beruházás
alacsonyabb rezsiköltség
elérhető támogatások
magasabb bekerülési költség
nehezebb megvalósítás meglévő ingatlan esetén
Hagyományos (gáz) fűtés
nem megújuló energia
kevesebb hőleadási lehetőség
nem térül meg
magasabb rezsiköltség
elérhető rezsitámogatás
kisebb bekerülési költség
könnyebb megvalósítás meglévő ingatlan esetén