2024 © wosser KFT.
Míg mindkét berendezés HMV (használati melegvíz) előállítására is alkalmas és a fűtésre használható vizet is melegíti, alapvetően teljesen különböző módon működik a két rendszer.
Az elektromos kazán a víztartályában egy fűtőelemmel felmelegíti a vizet és közben folyamatosan keringteti a fűtési rendszerben. A tartály el van látva hőszigeteléssel, így tovább tudja melegen tartani a vizet kisebb fogyasztással. A víztartályban lévő víz hőmérsékletét 2 hőmérő figyeli, ezek a tartályon alul és felül vannak beszerelve. Azért van szükség 2 hőmérőre mert nem egyenletes a víz hőmérséklete a tartályon belül, így képes a berendezés pontosan beállítani a víz hőmérsékletét. A megfelelő hőmérsékletű vizet a HMV tartályban is lehet tárolni. A korábbi elődjével, a gázkazánnal szemben az elektromos kazán villamos energiát használ fel a víz melegítéséhez.
A hőszivattyú működése egy kicsit összetettebb, azonban ennek köszönhetően többoldalú is. A legnépszerűbb, úgynevezett levegő-víz hőszivattyúk a kinti levegőben található hőenergiából gazdálkodnak, és azzal hűtik vagy fűtik a hőközlő közeget. A hőszivattyú beltéri egységében vagy egy tartály, amelyben egy csőkígyós rendszer található. A csőkígyós rendszer lényege, hogy két cső fut párhuzamosan, az egyik csőben egy kompresszor által nyomás alatt tartott gáz halmazállapotú hűtő-fűtő közeg van, a másik csőben pedig víz. A hőszivattyú a gáznyomást manipulálva tudja vagy felfűteni, vagy lehűteni a vizet. Ebből adódó a hőszivattyús rendszer sokoldalúsága, hiszen fűteni és hűteni is tudjuk vele az ingatlanunkat.
A működésbeli különbségből adódóan befektetés előtt érdemes a következő szempontokat figyelembe venni: beszerzési költség, beépítési költség és üzemeltetési költségek.
-Míg egy elektromos kazán beszerzési költsége alacsonyabb, mint a hőszivattyúnak, a használatánál többletköltség jelentkezhet. A későbbi üzemeltetésnél, ha közel nulla fűtési-, és villanyszámlát szeretnénk elérni, akkor egy jelentősen nagyobb napelemes rendszert kell hozzá kiépíttetni.
-A hőszivattyús rendszerek kiépítése egy nagyobb gépészeti átalakítást is igényelhet, azonban a hatékonyságának köszönhetően ez a költség relatív hamar meg tud térülni.
–Az üzemeltetési költségek tekintetében a hőszivattyú az egyértelmű bajnok. Ideális körülmények között a COP értékük 3-4, míg az elektromos kazáné 1. Ez azt jelenti, hogy ameddig a hőszivattyú 1kW áramból 3-4 kW hőenergiát tud előállítani, az elektromos kazán 1kW áramból 1 kW-nyi hőenergiát állít elő.
Természetesen nem lehetnek mindig ideális körülmények a hőszivattyúknak, például télen. Ezért fontos figyelembe venni a SCOP értéket (szezonális fűtési hatékonysági fok), amely gyakran 2-3 között mozoghat. Ennek ellenére továbbra is fele-, vagy harmadannyi energiából lehet üzemeltetni egy hőszivattyút mint egy elektromos kazánt.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024