Hőszivattyú típusai

Környezetbarát megoldás, megújuló energiákkal, hűtésre-fűtése egyaránt.

A hőszivattyú típusa alapjában véve attól függ, hogy milyen környezeti elem adott, ami hőforrásként szolgálna.

Kezdjük azzal, hogy tisztázzuk mi az a COP érték? 

Ez az érték azért lehet fontos, mert megmutatja, hogy 1kW áramból hány kW hőenergiát tud előállítani a hőszivattyú. Minél magasabb ez a szám annál jobb hatásfokú a hőszivattyús berendezés.

 

COP = megtermelt (hő) energia / befektetett villamos energia

 

Leginkább 3 fő hőszivattyú típusról beszélhetünk:

1. Geotermikus hőszivattyú (föld-víz hőszivattyú)

Talán az összes hőszivattyú típus közül ez a legismertebb, már nevéből is kiderül, hogy ennél a típusú hőszivattyúnál a földből kinyert hőt hasznosíthatjuk. Két típusa van: a talajkollektoros és a talajszondás hőszivattyú. 

geotermikus hőszivattyú

Talajszondás hőszivattyú: Ennek típusú a rendszernek a kiépítése nagyban függ az adott hely geológiai kialakításától, itt függőlegesen fúrnak le akár 80-120 m mélységekig, ide kerül a szonda, amiben a hűtőközeg cirkulál.

 

Talajkollektoros hőszivattyú: A csöveket 1,5 méteres mélységben vízszintesen fektetik le és a nap közvetlenül melegíti ezt a földréteget. A talajkollektor nem csak a napsütötte részekről tudja a hőt elszívni, hanem például a talajba szivárgó esővíz hőjét is hasznosítja. Azonban érdemes meggondolni, mielőtt ezt a típust választanánk, mivel a talajba lefektetett kollektorok fölé később sem építeni, sem betonozni nem lehet!

 

Előnyök: Ennek a rendszernek a COP értéke (4-5 között), ez az érték pedig szinte állandó. Van lehetőség passzív hűtés kialakítására, szinte bárhova telepíthető.

 

Hátrányok: Telepítése, kialakítása a fúrási- és földmunkák miatt a befektetett költségek megtérülése hosszabb időt vesz igénybe.

2. Levegő-víz hőszivattyú

A fűtőtestekben keringő vizet melegíti fel a levegőből elvont hő segítségével – egyszerűsége miatt gyakran ez a legelterjedtebb hőszivattyú típus. A COP értéke (3-4) általában kisebb, mint a geotermikus hőszivattyúké, azonban a hazai időjárási viszonyokhoz mégis megfelelő választás. A rendszer – beruházási költség szempontjából – a legkedvezőbb a hőszivattyú típusok között.

levegő víz hőszivattyú

Előnyök: Az alacsony telepítési költségeknek köszönhetően a megtérülési idő is alacsony, a földrajzi adottságok nem befolyásolják, nincs szükség plusz előkészítésre a telepítéshez (persze csak ahol az elektromos áramellátás biztosított). A már meglévő fűtési rendszerrel együtt is használható.

 

Hátrányok: Lényegében ennél típusú hőszivattyúnál minél hidegebb a levegő odakint, annál kevesebb a hasznosítható hőenergia – vagyis több áramra van szükséges a ház fűtéséhez – tehát a hőmérsékleti viszonyok befolyásolhatják teljesítményét.

3. Víz-víz hőszivattyúk 

(ásott, vagy fúrt kutas, nyílt vizes típusú hőszivattyú rendszerek)  

Hasznosítható energia szempontjából ez a típusú hőszivattyú a legoptimálisabb, ez a legnagyobb hatásfokú az összes közül (legkevesebb áramra van szükség). A rendszer hatékonyságának oka a viszonylag magas talajvíz hőmérséklet, amely a hűvösebb idő beköszöntével sem változik, vagyis állandó hőmérsékletről beszélhetünk.

Ennél a hőszivattyú típusnál 2 féle kútra lesz szükségünk (forrás és egy vagy akár több nyelő kútra), amelyek minimum 15 m távolságra helyezkednek el egymástól. Telepítés elött javasolt próbafúrást végezni – hogy valóban rendelkezünk elegendő vízzel, ami a megfelelő minőségű is – a hőszivattyú működtetéséhez.

Ha hűtésre-fűtésre a felhasznált vize tóból vagy folyóból származik, figyeljünk, hogy a visszajutatott víz a lehető legmesszebb legyen a vízkiemelésének helyétől.

 

Előnyök: A hőszivattyúk közül neki van a legnagyobb COP értéke (5-7 között), ilyen rendszer mellett szintén nincsen szükség más alternatív fűtési megoldásra, illetve használható passzív hűtésre is.

 

Hátrányok: Viszonylag sok előkészítést igényel (kutak fúrása), ennek megfelelően a rendszer kiépítésébe befektetett összeg is magasabb lesz. Sajnos nem feltétlenül áll rendelkezésre mindenhol a megfelelő mennyiségű víz egy ilyen típusú hőszivattyús rendszer működtetéséhez.

Csökkentse Ön is rezsiköltségét hőszivattyús rendszer telepítésével!

Manapság lakásunk hűtése/fűtése akár okostelefonról is vezérelhető a teljesen automatizált hőszivattyús rendszereknek köszönhetően.

Üzemeltetése és karbantartása a berendezés kialakítása után nem jelent nagyobb anyagi terhet, nem mellesleg pedig közvetlen környezetét sem szennyezi használat közben.

Mindezek mellett még elmondható, hogy a hőszivattyú egy olyan megújuló energiaforrásokat hasznosító rendszer, amely nem robban, mérgez vagy szivárog, vagyis biztonsági szempontokból, és a környezetre nézve is kedvezőbb megoldás lehet.

Maradtak még önben kérdések? Keressen minket bizalommal ingyenes konzultációnkon.

Ha energiahatékony otthont szeretnél kialakítani, iratkozz fel hírlevelünkre hasznos tartalmakért!