2024 © wosser KFT.
A hőszivattyú karbantartás kritikus fontosságú a készülék teljesítményének, hatékonyságának és élettartamának szempontjából, mivel akár egész évben is használhatjuk, fűtésre és hűtésre egyaránt. A piszkos szűrők, tekercsek és ventilátorok csökkenthetik a rendszerben a levegő áramlását, ezáltal a teljesítményét, és károsíthatják kompresszorát.
Hőszivattyúnk megfelelő működésével ráadásul nemcsak energiát takaríthatunk meg, de a karbantartásnak hála elkerülhetjük a felesleges szervizelési költségeket is. Mivel senki sem szeretné, ha rendszere épp a legrosszabbkor hibásodna meg, alábbi cikkünkben megosztunk néhány alapvető karbantartási tippet, amellyel zavartalanul működtethetjük otthoni hőszivattyús rendszerünket.
A hőszivattyúk manapság már egyre népszerűbb alternatívái a hagyományos fűtési rendszereknek, mivel hatékonyan használhatjuk fűtésre és hűtésre is, ráadásul mindezt alacsonyabb energiafelhasználás mellett teszik. A hőszivattyús rendszerek energia- és költséghatékonysága látványosan csökkentheti villamosenergiára fordított közüzemi számláinkat. Egy levegő hőszivattyú például, amely az otthonunkon kívüli és a házunkon belüli levegő között továbbítja a hőt, akár háromszor több hőenergiát képes biztosítani,, mint az általa felhasznált elektromos energia. Hőszivattyúk esetében tehát a hatékonyság és a kényelem lehet a fő előny, de ettől még ugyanúgy elhasználódnak, mint bármely más fűtési rendszer.
A hőszivattyú karbantartása több szempontból is kiemelt fontosságú, ha ilyen rendszerrel szereljük fel otthonunkat. Egyrészt a már említett energia- és költséghatékonyság szempontjából. A jól karbantartott rendszerek ugyanis kevesebb fogyasztás mellett is jobb teljesítményre képesek, ráadásul meghibásodásaik is ritkábbak, mint az elhanyagolt rendszereknél.
Másrészt, rendszerünk garanciájának fenntartása szempontjából is nagyon fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk hőszivattyúnkat. A legtöbb gyártó ugyanis csak abban az esetben vállalja az esetleges problémák garanciális javításait, ha rendszerünket az utasításaik mentén tartjuk karban. Ez általában a szűrők meghatározott időközönkénti tisztításában és cseréjében, valamint a ventilátok áramellátásának esetenkénti kikapcsolásában merül ki.
Idővel előfordulhat, hogy a hőszivattyú hatékonysága csökken, működése akadozik. Működési elvük megismerésével képesek lehetünk a rendelkezésre álló információk alapján is megállapítani a felmerült problémák okait, és akár a szervizmentes megoldásra is képesek leszünk, néhány egyszerű tipp segítségével.
Ha a hőszivattyús rendszer hideg vagy szobahőmérsékletű levegőt fúj, miközben a termosztát fűtési üzemmódra van állítva, először is ellenőrizzük a termosztát és a
ventilátorvezérlő beállításait. A hibás termosztát beállításokon túl ezt a fajta hibát leggyakrabban a hőszivattyú és a beltéri egység tápkapcsolójának meghibásodása, a koszos légszűrő és a csőszivárgás okozhatja.
A hőszivattyús rendszer hatékony és eredményes működéséhez korlátlan légáramlásra van szükség a kültéri egységen keresztül. Ha az egység bármilyen módon eltömődik, távolítsuk el az elzáródás forrását, majd folytassuk a belső hőmérséklet ellenőrzését. Ha még mindig problémáink adódnak, egy másik lehetséges problémát is érdemes megnézni. Előfordulhat, hogy a kültéri egység lefagyott, és a tekercsen lévő jég akadályozza a légáramlást, nagymértékben csökkentve rendszerünk hatékonyságát.
A kültéri egységből a ventilátor szívja át a levegőt, ezzel elősegítve a hőátadási folyamatot, amely elengedhetetlen otthonunk fűtéséhez és hűtéséhez egyaránt. Egy meghibásodott ventilátormotor kevés légáramlást jelent, ami a tekercs eltömődését okozhatja, így beltéri légkezelőnk sem aktiválódik majd. A rendszer újraindítása megoldhatja a ventilátor problémáit, ha azonban komolyabb problémával szembesülünk, ennek javítását már szakértői segítséggel kell végezni.
Hőszivattyúnk házilag történő karbantartása tehát kritikus fontosságú ahhoz, hogy otthoni fűtési és hűtési rendszerünk a lehető legjobb állapotban maradjon. Az alábbiakban bemutatunk néhány alapvető hőszivattyú-karbantartási tippet, rendszerünk maximális hatékonyságának biztosítása érdekében.
A leggyakrabban használt levegő-víz hőszivattyú gondozása könnyen megoldható otthoni eszközeinkkel is, és tekintve hogy személyes kényelmünket és egészségünket szolgálják, érdemes is rendszeresen gondoskodni róluk.
Sok más típusú rendszerhez hasonlóan a hőszivattyúk is rendelkeznek légszűrővel, amelyet a használat mértékétől függően egy, illetve három havonta kell cserélnünk. A hőszivattyúk légszűrőit úgy tervezték, hogy felfogják az apró részecskéket, így ne lélegezzük be őket, továbbá megakadályozzák, hogy jelentős mennyiségű por, szennyeződés, állatszőr, baktérium és vírus keringjen otthonunkban. Ha nem cseréljük, vagy mossuk ki többször használatos szűrőinket, felhalmozódó törmeléknek és szennyeződésnek tesszük ki egészségünket.
Nyírjuk le a környező füvet, és sövényeket, bokrokat vagy egyéb növényeket körülötte. Ideális esetben hőszivattyúnk mindkét oldalán legalább néhány méteres távolságot kell hagynunk a hatékony légáramlás érdekében. Távolítsuk el továbbá rendszeresen a leveleket, ágakat és egyéb törmeléket a rendszer tetejéről és oldaláról, télen pedig takarítsuk el a felgyülemlett jeget és havat a kültéri egység közeléből. A jeget és a havat biztonságosan leolvaszthatjuk, ha először kikapcsoljuk a készülék áramellátását, majd meleg vizet öntünk rá. Miután a jégréteg óvatosan felolvadt és eltávolítottuk, újra bekapcsolhatjuk a készüléket.
Ha azt vesszük észre, hogy hőszivattyúnk vizet szivárogtat, a lehető leghamarabb foglalkozzunk a problémával, hogy megelőzzük a további károsodását. A szivárgó beltéri egységnek létezik néhány gyakori oka, a javításhoz tehát fontos, hogy kiderítsük, melyik problémával akadt dolgunk. A hőszivattyú szivárgásának forrása lehet egy piszkos tekercs (az elpárologtató tekercs távolítja el a kondenzációt a levegőből, majd elvezeti azt hőszivattyúnkból). A tekercs beszennyeződése akadályozhatja a lefolyási folyamatot, így a nedvesség lefolyhat az elpárologtató tekercsről, és szivárgást okozhat. Idővel az említett lefolyó is eltömődhet a szennyeződések felhalmozódása miatt.
A mai hőszivattyúk már összetettebbek, olyan kényes alkatrészeik vannak, mint a szilárdtest áramköri lapok és érzékelők. Ezek könnyen megsérülhetnek, ha saját magunk próbálunk megjavítani egy-egy komolyabb hibát a szűrők cseréjén és a csövek tisztításán, vagy az egységek áramtalanításán kívül.
Komoly kockázat az áramütés veszélye is, valamint fennáll annak a lehetősége, hogy káros hűtőközegek kerülnek otthonunk légkörébe. Még ha a probléma elsőre egyszerűnek is tűnik, az általános karbantartási feladatokon túl az alábbi esetkben érdemes lehet szakértő segítségét kérnünk.
Ha hőszivattyúnk nem fűti megfelelően otthonunkat, nem biztos, hogy a méret a probléma. Sok lakástulajdonos elköveti azt a hibát, hogy nagyobbra cseréli a hőszivattyúját, amikor a rendszer nem kap elég hőt. A probléma forrása azonban lehet, hogy a telepítésből, a rendszer kialakításából, a csatornarendszerből vagy más, nem könnyen észlelhető problémákból ered. Többféle módon is kideríthető, hogy mi okozza a problémát, ezért fontos, hogy hasonló esetben először hívjunk szakértőt, aki eljön és megvizsgálja a rendszert, mielőtt súlyos pénzt költenénk egy nagyobb készülék megvásárlására, teljesen feleslegesen.
Egy szakember által végzett rendszeres hőszivattyú-karbantartás segíthet abban, hogy rendszerünk hatékonyan működjön, és akár meg is hosszabbíthatja élettartamát. A hőszivattyú karbantartását évente legalább egyszer érdemes szakemberrel ütemeztetnünk, akik alaposan átvizsgálják az alkatrészeket, megtisztítják őket, diagnosztizálják és kijavítják az esetleges problémákat, ellenőrzik a helyes elektromos vezérlést, biztosítják a termosztát megfelelő működését, és azt, hogy a rendszer minden évszakra optimalizált legyen.
A legtöbb hőszivattyús rendszer élettartama 10-15 év, és a legtöbb gyártó garanciája ezen a ponton megszűnik, így az alkatrészek cseréje és javítása is drágább lesz. Ráadásul a legtöbb rendszer ebben a korban már jelentős javításokat igényel, különösen a főbb alkatrészek esetében, amelyeknek javítása költséges. Korától függetlenül a gyakran meghibásodó rendszert is érdemes korszerűsíteni.
Egy otthonunk adottságaihoz illeszkedő hőszivattyús rendszer telepítése és rendszeres karbantartása jelentős spórolást eredményezhet a családi kasszában, hiszen a legtöbb hőszivattyús rendszer ma már az alacsony telepítési költségének köszönhetően gyorsan megtérül, ráadásul a már meglévő fűtési rendszerrel együtt is használható. A Wosser csapata időtálló és kedvező ár-érték arányú termékekkel, valamint többéves tapasztalattal és képzett szakember gárdával segít megvalósítani és rendben tartani otthonunk fűtési és hűtési rendszereit. A rendszer kiépítésétől a folyamatos karbantartáson át az esetleges szervizmunkálatokig vállaljuk kulcsrakész rendszerek átadását, három éves kivitelezői garanciával.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024