2024 © wosser KFT.
Amikor felkapcsoljuk a villanyt, bekapcsoljuk a tévét vagy elindítjuk a légkondicionálót, alighanem bele sem gondolunk, hogy pontosan milyen árammal is működik az adott készülék. Pedig a nemzetközi példákhoz hasonlóan hazánkban is többféle díjszabású áram létezik, melyek között néhányat kedvezményes tarifával vehetünk igénybe. A legismertebb ilyen tarifa alighanem az úgynevezett éjszakai áram, ugyanakkor a klímaberendezések és hőszivattyúk terjedésével a H tarifa is egyre népszerűbbé válik. Cikkünkből további információkat is megtudhat a kedvezményes díjú áramról, és arra is fény derül, hogy pontosan milyen készülékekhez ideális választás a H tarifa.
Az A1 tarifát akár általános áramnak is hívhatnánk, hiszen ez a legtöbbet használt áram. Ellentétben a legtöbb tarifával, az A1 esetében teljesen mindegy az évszak vagy a napszak: éjjel-nappal, januártól decemberig mindig ugyanannyiba kerül. Az A1 tarifás áramot bármilyen eszközhöz használhatjuk.
Az A2 tarifa esetében már eltérő árazással találkozunk a használat idejétől függően. A két zónaidős tarifánál a csúcsidőszak hétköznap 7:00 és 23:00 óra között esedékes. Létezik azonban emellett egy völgyidőszak is, amikor olcsóbbá válik az áram: hétköznap 23:00 és 7:00 óra között, illetve egész hétvégén. Érdemes tehát ezt a tarifát választani, ha főleg éjszaka és hétvégén működtetjük a gépeinket.
A B tarifát valaha éjszakai áramnak hívták, ma már hivatalos nevén vezérelt áramként fut. A lényeg azonban nem változott: csúcsidőszakon kívül, általában éjszaka, összesen nyolc órán keresztül használhatunk kedvezményes díjszabással bíró áramot. A B áram főleg bojlerek áramellátására alkalmas, de bármilyen készülékhez igénybe vehető, ami külön mérőre csatlakozik, és fixen a hálózatba köthető.
A megújuló energiaforrások terjedése az áramszolgáltatókat is új kihívások elé állították. Ezért is hozták létre a kifejezetten hőszivattyús berendezések üzemeltetéséhez használható Geo tarifát. Hasonlóan az éjszakai áramhoz, ebben az esetben is önálló mérőt kell kialakítani, a készülékeket pedig közvetlenül a hálózatra csatlakoztatni. Bár egész évben rendelkezésre áll, napi kétszer két órára szünetelteti a szolgáltató.
(a Geo tarifára 2021. szeptember 1. óta nem köthető új szerződés)
Ezzel pedig el is jutottunk cikkünk témájához, a H tarifához, amit később részletesebben is bemutatunk. Most csak dióhéjban: ez a tarifa hőszivattyúkhoz és a megújuló energiaforrásokhoz tartozik, és csak a szezon alatt, vagyis október 15-től április 15-ig elérhető.
Bár a H árszabás mára teljesen beépült a köztudatba, valójában nem tekint vissza nagy múltra. 2010 óta érhető el ez a fajta tarifa a lakosság számára, amit a 70/2009. (XII. 4.) KHEM rendelet tesz lehetővé. Ebben rögzítették, hogy minden egyetemes szolgáltatónál elérhetőnek kell lennie a H tarifának, illetve annak árszabását is meghatározták. Utóbbi a rendelet szövege szerint a következő: “Az egyetemes szolgáltató „H” árszabásának ára nem haladhatja meg a legalacsonyabb árú „B” árszabásához tartozó árat.” mindez azt jelenti, hogy a H tarifa mindig olcsóbb lesz az éjszakai áramnál.
A kedvezményes díjszabással járó áramot kifejezetten megújuló energiaforrásokhoz szánták, ide értve a fűtési rendszereket, a hőszivattyúkat, a keringető szivattyúkat és a napelemes rendszereket. Mivel a H tarifa fűtésre használható, a légkondicionálók tekintetében csakis a hűteni és fűteni egyaránt képes készülékek jöhetnek szóba. A hőszivattyús fűtés kitétel pedig kizárja egyebek mellett az infrapaneleket vagy az elektromos fűtőtesteket.
Az első lépés természetesen az, hogy felvesszük a kapcsolatot azzal a szolgáltatóval, aki a lakhelyünkön az áramot szolgáltatja. Ők tudnak majd segíteni abban, hogy pontosan milyen űrlapot kell kitöltenünk az igényléshez. Általánosságban elmondható, hogy fel kell tüntetnünk azt, hogy pontosan milyen készülékeket és berendezéseket szeretnénk H tarifával üzemeltetni.
A következő lépés, hogy szakembert keresünk a munkálatok elvégzésére. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a bekötést csakis regisztrált szerelő végezheti! A legtöbb szolgáltató honlapján egy kattintással megnézhetjük a szóba jöhető szakembereket. Arra is van lehetőség, hogy a szerelőt meghatalmazzuk arra, hogy eljárjon a nevünkben. Ilyenkor ő intézheti az igénylést vagy éppen az egyeztetést a szolgáltatóval. Ne feledjük ugyanis, hogy a plombák eltávolítására kizárólag a szolgálató által regisztrált szerelők jogosultak.
A H tarifa bekötése során gondoskodni kell egy külön mérő kialakításáról. Ez azt jelenti, hogy az otthonunk egy új áramkörrel bővül, amihez a szakemberek egy két tarifás mérőt csatlakoztatnak. Ezen a készüléken követhetjük majd nyomon a kedvezményes, illetve a normál regiszterű fogyasztást, és persze a szolgáltató is ez alapján készíti majd el az éves elszámolásokat.
A H tarifa kapcsán további technikai feltételekkel nem kell számolnunk: a rendszer lényegében az országban bárhol elérhető. Amennyiben azonban inverteres klímát kötnénk a rendszerre, nem mindegy, milyen készüléket választunk. Figyelembe kell vennünk ugyanis a légkondi SCOP-értékét, ami a teljes időszakra érvényes teljesítményt mutatja. H tarifás áramot az alábbi SCOP-értékek mellett használhatunk:
Ha egyébként is korszerűsítésen törjük a fejünket, és szeretnénk a fenntartható megoldások felé mozdulni, akkor semmiképp se hagyjuk ki a H tarifa nyújtotta előnyöket. Ugyanez a helyzet, ha építkezünk, és az áramrendszer kialakítását tervezzük. A H tarifa bekötése és üzembe helyezése nem jelent óriási kiadást, a kedvezményes díj ugyanakkor jelentős spórolást jelent az évek, évtizedek során.
A H tarifát természetesen bármikor igényelhetjük, nem szükséges egy általános felújításhoz kapcsolódnia. Akár meglévő készülékeinket is ráköthetjük, ezzel is csökkentve a rezsiszámlát. A H tarifa az ország minden településén a rendelkezésünkre áll, így akár nyaralók, hétvégi házak esetében is megoldható a kivitelezés. Mivel megszakítás nélkül elérhető, nem kell attól tartanunk, hogy a berendezések károsodnak az áramkimaradások miatt.
Az A1 díjszabás persze alap, de annak sincs semmi akadálya, hogy a B tarifa, azaz az éjszakai áram mellé H tarifát is kérjünk. Ezzel duplán jól járunk: remek díjszabás mellett üzemeltethetjük a hőszivattyút vagy a kompresszort, plusz a bojler sem a drága “nappali áramot” fogyasztja.
A H tarifa és a napelem-rendszer is működhet kéz a kézben. Mivel a H díjszabás szezonális, a forró nyári hónapokban a drága A1-es tarifával tudjuk üzemeltetni a hőszivattyút. Kivéve persze, ha napelemek sorakoznak a házon! Ilyenkor ugyanis a napelem biztosítja majd a szükséges energiát, természetesen a hálózati áramhoz képest elenyésző költséggel.
Az áramhasználat optimalizálása nem csupán anyagi kérdés. A zöld megoldásokkal és a fogyasztásunk tudatosításával sokat tehetünk a környezet megóvásáért és a fenntartható jövőért. Ebben a trendbe tökéletesen illeszkedik a H és a Geo tarifa, a hőszivattyús fűtés és persze a napelemes áramtermelés is.
A Solar Kitnél teljes körű megoldást kínálunk, ami magában foglalja a napelemes rendszer kiépítését, a hőszivattyú vagy klímaberendezés telepítését, és a H tarifa bekötését. Cégünknél több regisztrált villanyszerelő is dolgozik, és akár az áramszolgáltatóval történő egyeztetésben is segítünk.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024