2024 © wosser KFT.
Az elektromos autó egyre inkább slágertermékké válik hazánkban is. Ám nem mindenki az ára miatt hezitál a megvételénél – a legnagyobb akadálya a beszerzésének sokkal inkább a rendszeres töltés problémája. A töltőpontonként változó – és folyamatosan emelkedő – árak, a publikus töltőállomások gyakori túlterheltsége miatt egyre fontosabbá válik, hogy rendelkezzünk egy saját, otthoni töltővel, ha elektromos autót veszünk.
De mikor éri meg a leginkább az otthoni töltés? Milyen a számunkra legideálisabb elektromosautó-töltő, és hogyan érdemes utólag otthon kiépíteni? Cikkünkben erről lesz szó!
Ha úgy alakul, hogy hamarabb lemerül autónk, mint vártuk, több kihívással is szembe kell néznünk. Ilyen például a a lefedettség hiánya, hiszen egy kevésbé közművesített, lakatlanabb területen korántsem biztos, hogy találunk időben egy töltőállomást. Ha mégis, könnyen lehet, hogy várni kell majd, ameddig felszabadul egy töltőoszlop. Ha nincs lehetőségünk több órát állni napközben egy publikus töltőállomáson, ugyancsak nehéz helyzetbe kerülhetünk, amikor fel kell töltenünk.
A társasházunkban egy garázshely megléte lehetőséget nyújthat az otthoni töltésre, de előfordulhat, hogy nem vagyunk ilyen szerencsés helyzetben, és az emeletről kilógatott hosszabbítóval sem tudjuk megoldani a feltöltést.
A töltőoszlopok választéka hazánkban igen széleskörű: találkozhatunk 22 kW-os gyorstöltőkkel, ami AC és DC is lehet (utóbbi a kisvillámtöltők), 50 kW feletti villámtöltőkkel (ami DC), illetve 100-150-350 ultratöltőkkel (HPC).
Mielőtt elektromos autót vásárolnánk, fontos tudnunk ezek elhelyezkedését – a könnyebb ügyintézéshez pedig letöltenünk az adott töltőhálózat applikációját is. Ám mivel mindegyik töltőhálózatnak másmilyen töltője – és alkalmazása – van, ezek labirintusában nehéz lehet eligazodnunk. Továbbá minden szolgáltatónál külön kell bankkártyát és számlázási címet rendelni, illetve van, ahol lehet rendelni RFID kulcstartót a gyorsabb töltés indításhoz.
Ma már ingyenes töltőhelyeket alig találunk – ellenben egyre növekvő, egymástól eltérő árakat a különböző töltőállomásokon igen. Választhatunk perc és/vagy kW/h alapú díjszabások közül is; az, hogy melyikkel járhatunk jobban, javarészt az autó teljesítményétől függ. Egy kisebb töltési teljesítményű e-autóval a perc alapú töltéssel csúnyán ráfaraghatunk; akár egy 15 l-es fogyasztás ellenértékét is otthagyhatjuk érte.
Ami az otthoni töltést illeti, nagy a szórás az elektromos autók márkáinak és akkupakkjainak méretét illetően. Egy kisebb modell otthoni töltése kb. 1000 Ft-ból is megoldható (6 literes fogyasztással számolva). Az utcai töltőkből nyert áram költsége ennek többszöröse, akár 3600 Ft is lehet, ugyanekkora mennyiséggel számolva – így egy kisebb töltési teljesítményű elektromos autót sokkal jobban megéri otthon töltenünk. Érdemes azzal is számolnunk, hogy egy teljesen lemerült akkumulátor feltöltése általában 8-10 órát vesz igénybe, amire jellemzően éjszaka lenne lehetőségünk.
Amennyiben a töltő beszerzése azzal járna, hogy az otthoni áramhálózatot bővíteni kell a megnövekedett áramigény miatt, ahhoz kötelező engedélyt szereznünk. Választhatjuk ezt az utat, azaz teljesítmény bővítést adunk be, ami egy hosszabb folyamat, és pénzbe kerül fázisonként. Illetve a másik lehetőség, hogy a meglévő teljesítményből gazdálkodik a háztartásunk és a töltő is. Ehhez szükséges lesz egy teljesítménymérő modul a főmérő óra után.
A beltéri egység felszerelését minden esetben bízzuk szakemberre! A művelet jóval bonyolultabb, mint kicserélni egy villanykörtét. A kiépítés összegszerűen kb. nettó 250.000-600.000 Ft-ot vesz igénybe. Ebben benne van a fali töltőkészülék ára, a szakemberek díja (ez magában foglalja a kiszállási díjat is), a szerelési anyagok és munkálatok költsége, az érintésvédelmi felülvizsgálat (helyszíni felmérés), valamint a jegyzőkönyv és a telepítési jegyzőkönyv díja is.
Társasházba és családi házba egyaránt beszerelhetjük új töltőnket: ennek előfeltétele a forgalomtól elzárt, védett parkoló, vagy garázs. A töltés indítás pedig csak mobil alkalmazással, vagy RFID kártyával lehetséges, így valóban az tölt rajta, aki a töltő tulajdonosa.
Egy jó töltő ismérve az, hogy számos problémára ad választ egyszerre. Ez azt jelenti, hogy megfelel az alábbi szempontoknak:
Fontos, hogy tudjuk, mekkora akkumulátor van az autóban. Ez alapján eldönthető, elég-e a mostani kapacitás egy intelligens teljesítmény megosztóval és így könnyen feltölt egy éjszaka alatt, vagy nagy az akkumulátor, és szükséges a kapacitás bővítés.
Lényeges az is, hogy naponta mennyi kilométert teszünk meg. Ha naponta maximum 100 kilométer ez a távolság, akkor az egy este alatt betöltésre kerül. Ez kb. 15 kwh fogyasztást jelent.
Érdemes azzal is tisztában lennünk, hány fázisú az e-autó saját fedélzetitöltője: 1 vagy 3. Ha fali töltőt választunk, ennek megfelelően tegyük. Emellett azt is nézzük meg, hogy Type1-es vagy Type2-es az autónk csatlakozója: a Type1 egyfázisú, a Type2 már a háromfázisú AC töltésre is használható.
A Wosser úgy válogatta össze a kínálatában elérhető fali töltőket, hogy azok innovatív, mégis megbízható megoldást nyújtsanak a vásárlónak.
Legyen szó akár otthoni, társasházi, telephelyi vagy publikus töltésről, a Voltie képes minden igényhez alkalmazkodni. Esztétikus, mégis strapabíró borítása ellenáll még a legextrémebb időjárási körülményeknek is; saját applikációja lévén pedig bárhonnan könnyedén irányítható. Ha van otthonunkban napelem, akár azokkal is kombinálható – így egy kiemelkedően gazdaságos megoldássá válik. Erőssége, töltési ideje és a töltési mennyiség is állítható. A Voltie koncepcióját 72.000 ügyfél visszajelzése és 8 év szakmai tapasztalata alapján csiszolták tökéletessé. A Voltie egy magyar termék, mely képes akár 22 kW-os teljesítményre is.
Minőségi falitöltőnek számít a Wallbox: a 2015 óta a piacon lévő, spanyol márka intelligens töltői már 50 országba eljutottak. A fali töltők egyedisége – a bővíthetőségük és széleskörű kompatibilitásuk mellett – az erejük: a maximális 22 kW-os teljesítmény akár nyolcszor gyorsabban is képes feltölteni az elektromos autót, mint egy átlagos töltő.
A Wosser segít kiválasztani az autónknak megfelelő töltőberendezést, amellyel otthon, kényelmesen tölthetjük fel a villanyautónkat.
Nem állnánk meg az elektromos autótöltők kiépítésénél?
Szakembereink a napelemes rendszer beszereléséhez, karbantartáshoz vagy távmonitorozáshoz is segítséget nyújtanak.
Kapcsolat
Bemutatóterem
1112 Budapest, Repülőtéri út 2A
iroda
1112 Budapest, Henger utca 2.
E-mail cím
(személyes ügyfélfogadás előzetes időpontfoglaláshoz kötött)
Wosser Energetika Kft. © 2024