Elektromos autó töltése otthon

Mikor éri meg az elektromos autó töltése otthon? Mire figyelj a fali töltő választásnál, és hogyan érdemes utólag otthon kiépíteni? Cikkünkből kiderül!

Az elektromos autó egyre inkább slágertermékké válik hazánkban is. Ám nem mindenki az ára miatt hezitál a megvételénél – a legnagyobb akadálya a beszerzésének sokkal inkább a rendszeres töltés problémája. A töltőpontonként változó – és folyamatosan emelkedő – árak, a publikus töltőállomások gyakori túlterheltsége miatt egyre fontosabbá válik, hogy rendelkezzünk egy saját, otthoni töltővel, ha elektromos autót veszünk.

 

De mikor éri meg a leginkább az otthoni töltés? Milyen a számunkra legideálisabb elektromosautó-töltő, és hogyan érdemes utólag otthon kiépíteni? Cikkünkben erről lesz szó!

 
Elektromos autó töltése otthon

Elektromos autó töltése: a mindennapok problémái

 

Hol tudjuk tölteni az autót?

Ha úgy alakul, hogy hamarabb lemerül autónkmint vártuktöbb kihívással is szembe kell néznünk. Ilyen például a a lefedettség hiánya, hiszen egy kevésbé közművesített, lakatlanabb területen korántsem biztos, hogy találunk időben egy töltőállomást. Ha mégis, könnyen lehet, hogy várni kell majd, ameddig felszabadul egy töltőoszlop. Ha nincs lehetőségünk több órát állni napközben egy publikus töltőállomáson, ugyancsak nehéz helyzetbe kerülhetünk, amikor fel kell töltenünk. 

A társasházunkban egy garázshely megléte lehetőséget nyújthat az otthoni töltésre, de előfordulhat, hogy nem vagyunk ilyen szerencsés helyzetben, és az emeletről kilógatott hosszabbítóval sem tudjuk megoldani a feltöltést.

 

Az e-autónk és a töltőállomások kompatibilitása

töltőoszlopok választéka hazánkban igen széleskörű: találkozhatunk 22 kW-os gyorstöltőkkel, ami AC és DC is lehet (utóbbi a kisvillámtöltők), 50 kW feletti villámtöltőkkel (ami DC), illetve 100-150-350 ultratöltőkkel (HPC). 

Mielőtt elektromos autót vásárolnánk, fontos tudnunk ezek elhelyezkedését – a könnyebb ügyintézéshez pedig letöltenünk az adott töltőhálózat applikációját is. Ám mivel mindegyik töltőhálózatnak másmilyen töltője – és alkalmazása – van, ezek labirintusában nehéz lehet eligazodnunk. Továbbá minden szolgáltatónál külön kell bankkártyát és számlázási címet rendelni, illetve van, ahol lehet rendelni RFID kulcstartót a gyorsabb töltés indításhoz.

 

Mennyibe kerül a töltés? 

Ma már ingyenes töltőhelyeket alig találunk – ellenben egyre növekvő, egymástól eltérő árakat a különböző töltőállomásokon igen. Választhatunk perc és/vagy kW/h alapú díjszabások közül is; az, hogy melyikkel járhatunk jobban, javarészt az autó teljesítményétől függ. Egy kisebb töltési teljesítményű e-autóval a perc alapú töltéssel csúnyán ráfaraghatunk; akár egy 15 l-es fogyasztás ellenértékét is otthagyhatjuk érte.

Mikor éri meg az elektromos autó töltése otthon?

Ami az otthoni töltést illeti, nagy a szórás az elektromos autók márkáinak és akkupakkjainak méretét illetően. Egy kisebb modell otthoni töltése kb. 1000 Ft-ból is megoldható (6 literes fogyasztással számolva). Az utcai töltőkből nyert áram költsége ennek többszöröse, akár 3600 Ft is lehet, ugyanekkora mennyiséggel számolva – így egy kisebb töltési teljesítményű elektromos autót sokkal jobban megéri otthon töltenünk. Érdemes azzal is számolnunk, hogy egy teljesen lemerült akkumulátor feltöltése általában 8-10 órát vesz igénybe, amire jellemzően éjszaka lenne lehetőségünk.

Az otthoni töltés típusai

  • Az otthoni töltő (vésztöltő, más néven EVSE) egy sima konnektoros töltőt takar, ami 8-12 Amperrel tölthet, de sokszor nem állítható. Emiatt előfordulhat, hogy az előtte lévő kismegszakítót leveri, vagy a régi kábelezés és konnektor megolvadhat, akár ki is gyulladhat. Áramfelvétele azonos egy bojlerrel (kb. 2 kW), így egy kisebb töltési teljesítményű autót 10-12 óra alatt tölt fel teljesen. Kockázatot jelent, hogy nincsenek benne védelmek, és 1 fázisúak.
  • Falátfurással vagy külső védőcsőben vezetett kábellel telepíthető fali töltő az otthoni töltés egyszerűbb módját teszi lehetővé: fix kábellel van szerelve ezért kényelmes, csak le kell emelnünk a csatlakozóját és az autóba beledugni. Érdemes aljzatos (bedugós) verziót vásárolni, amelyhez van olyan kábel, aminek a töltő felőli oldala Type2, míg az autó felőli vége Type1.
  • Fontos kiemelni hogy egy fali töltő kényelmes, megbízható megoldást jelent, amely számos védelemmel van ellátva, maximálisan fázisonként 32 Amperrel tölthet, mobil alkalmazás tartozhat hozzá, részletes statisztikákkal, hiba esetén pedig push értesítés, vagy a kijelzőn kiírás figyelmeztet a problémára.

 

Fali töltő utólagos kiépítése: ezekre lesz hozzá szükség!

Amennyiben a töltő beszerzése azzal járna, hogy az otthoni áramhálózatot bővíteni kell a megnövekedett áramigény miatt, ahhoz kötelező engedélyt szereznünk. Választhatjuk ezt az utat, azaz teljesítmény bővítést adunk be, ami egy hosszabb folyamat, és pénzbe kerül fázisonként. Illetve a másik lehetőség, hogy a meglévő teljesítményből gazdálkodik a háztartásunk és a töltő is. Ehhez szükséges lesz egy teljesítménymérő modul a főmérő óra után.

A beltéri egység felszerelését minden esetben bízzuk szakemberre! A művelet jóval bonyolultabb, mint kicserélni egy villanykörtét. A kiépítés összegszerűen kb. nettó 250.000-600.000 Ft-ot vesz igénybe. Ebben benne van a fali töltőkészülék ára, a szakemberek díja (ez magában foglalja a kiszállási díjat is), a szerelési anyagok és munkálatok költsége, az érintésvédelmi felülvizsgálat (helyszíni felmérés), valamint a jegyzőkönyv és a telepítési jegyzőkönyv díja is. 

Társasházba és családi házba egyaránt beszerelhetjük új töltőnket: ennek előfeltétele a forgalomtól elzárt, védett parkoló, vagy garázs. A töltés indítás pedig csak mobil alkalmazással, vagy RFID kártyával lehetséges, így valóban az tölt rajta, aki a töltő tulajdonosa.

Elektromos autó töltése otthon

Elektromos autó töltése otthon: ezekre érdemes figyelni a töltő kiválasztásánál

 

Egy jó töltő ismérve az, hogy számos problémára ad választ egyszerre. Ez azt jelenti, hogy megfelel az alábbi szempontoknak: 

  • Strapabíró. Kültéri egység felszerelésnél fontos, hogy az időjárási körülményeknek maximálisan ellenálló legyen. Ennek érdekében jól szigetelt, erős anyagból készül, de nem utolsó szempont az esztétikus kinézet sem.
  • Könnyű beüzemelés. Lényeges az egyszerű használata, illetve, hogy ne igényeljen komoly műszaki ismereteket. Az AC töltők például ilyenek: egy mágneskapcsolóval, egy egyszerűbb számítógéppel és még némi elektronikával (belső védelmekkel, hőfok, relé beragadás, fázis figyelés, DC áram szivárgás figyelés) vannak ellátva. A falból jövő áramot egy relével/mágneskapcsolóval ráengedi a gépjárműre, amely megmondja, mekkora áramerősséggel kéri.
  • Biztonság. Az eszköz rendelkezik tanúsítvánnyal vagy egy EU megfelelőségi nyilatkozattal. Emellett van benne egy töltőbe épített védelem is (pl. DC szivárgóáram elleni).
  • Okos megoldás. Egy távolról monitorozható és vezérelhető töltés rendkívül praktikus. Wi-fi-n vagy ethernet kábelen keresztül csatlakoztathatjuk őket az internethez, így nem kell közvetlenül mellette állnunk ahhoz, hogy irányítsuk és szabályozzuk az áramfelvételt.  
  • Riportálás mesterfokon. Ahhoz, hogy pontosan tisztában legyünk fogyasztásunkkal, a töltőhöz le tudunk tölteni egy átlátható, részletes adatok megjelenítésére is alkalmas mobil alkalmazást. 
  • Testreszabhatóság. Egy okos töltő amiatt is ideális, mert az applikációban kiválaszthatjuk, hogy milyen töltési módban (időalapú, akkumulátorkímélő, stb.), milyen áramerősséggel, mekkora töltési idővel szeretnénk feltölteni járművünket. Emellett rálátásunk nyílik a statisztikákra, illetve a töltési előzményekre is.
  • Költségmegtakarítás. Dinamikus teljesítménymegosztással a terheléselosztás háztartásunkon belül is gyerekjátékká válhat. Ezt egy okos fogyasztásvezérlő kiselosztó szekrényünkbe való beszerelésével tehetjük meg. Így a töltő a villanyautónk számára kizárólag akkora mértékű áramerősséget tesz elérhetővé, amely még rendelkezésre áll a ház aktuális áramfelvételén túl. 
  • Napelemmel kombinálható. A terhelés figyelő szerkezet figyeli, mennyi a visszatermelés a hálózatra, és így a töltő tudja, mikor van napelemes túltermelés, és ennyivel fog tölteni.

 

Milyen teljesítményű töltőre van szükségünk? 

Fontos, hogy tudjuk, mekkora akkumulátor van az autóban. Ez alapján eldönthető, elég-e a mostani kapacitás egy intelligens teljesítmény megosztóval és így könnyen feltölt egy éjszaka alatt, vagy nagy az akkumulátor, és szükséges a kapacitás bővítés.

Lényeges az is, hogy naponta mennyi kilométert teszünk meg. Ha naponta maximum 100 kilométer ez a távolság, akkor az egy este alatt betöltésre kerül. Ez kb. 15 kwh fogyasztást jelent.

Érdemes azzal is tisztában lennünk, hány fázisú az e-autó saját fedélzetitöltője: 1 vagy 3. Ha fali töltőt választunk, ennek megfelelően tegyük. Emellett azt is nézzük meg, hogy Type1-es vagy Type2-es az autónk csatlakozója: a Type1 egyfázisú, a Type2 már a háromfázisú AC töltésre is használható.

 

Fali töltők, ügyféligényre szabva

A Wosser úgy válogatta össze a kínálatában elérhető fali töltőket, hogy azok innovatív, mégis megbízható megoldást nyújtsanak a vásárlónak. 

Legyen szó akár otthoni, társasházi, telephelyi vagy publikus töltésről, a Voltie képes minden igényhez alkalmazkodni. Esztétikus, mégis strapabíró borítása ellenáll még a legextrémebb időjárási körülményeknek is; saját applikációja lévén pedig bárhonnan könnyedén irányítható. Ha van otthonunkban napelem, akár azokkal is kombinálható – így egy kiemelkedően gazdaságos megoldássá válik. Erőssége, töltési ideje és a töltési mennyiség is állítható. A Voltie koncepcióját 72.000 ügyfél visszajelzése és 8 év szakmai tapasztalata alapján csiszolták tökéletessé. A Voltie egy magyar termék, mely képes akár 22 kW-os teljesítményre is.

Elektromos autó töltése otthon

Minőségi falitöltőnek számít a Wallbox: a 2015 óta a piacon lévő, spanyol márka intelligens töltői már 50 országba eljutottak. A fali töltők egyedisége – a bővíthetőségük és széleskörű kompatibilitásuk mellett – az erejük: a maximális 22 kW-os teljesítmény akár nyolcszor gyorsabban is képes feltölteni az elektromos autót, mint egy átlagos töltő. 

Elektromos autó töltése otthon

A Wosser segít kiválasztani az autónknak megfelelő töltőberendezést, amellyel otthon, kényelmesen tölthetjük fel a villanyautónkat. 

Nem állnánk meg az elektromos autótöltők kiépítésénél? 

Szakembereink a napelemes rendszer beszereléséhez, karbantartáshoz vagy távmonitorozáshoz is segítséget nyújtanak.