Napelemek karbantartása és tisztítása
Milyen gyakran kell karbantartást végezni egy napelemes rendszeren? Lehet házilag tisztítani? Mire kell figyelni?
A napelemek tiszítása elég kényes kérdés, és sajnos ha rossz módszerrel állunk neki napelemeket tisztítani – ami sokszor még teljesen felesleges is – akkor nagy károkat okozhatunk a napelemekben.
Összeszedtük ezért, hogy mikor érdemes foglalkozni a napelemek tisztításával, és ha kell tisztítani, akkor azt hogyan érdemes.
Az esetek nagy részében a napelemes rendszereket nem szükséges tisztítani, ezt ugyanis az eső megteszi helyettünk, és még eső nélkül sem koszolódnak annyira a napelemek, hogy érdemes legyen foglalkozni ezzel.
A témával kapcsolatban természetesen kutatásokat is végeztek. A San Diego-i egyetem egy nagyobb szabású kutatásában napelemek hatékonyságát vizsgálta 145 esőmentes napon át. Az eredmények azt mutatták, hogy eső nélkül is csak 7,4%-os hatékonyságveszteség alakult ki a 145 nap alatt, ami egy átlagos lakossági rendszer esetében nagyjából pár ezer forinttal növeli meg a villanyszámlát. Ennél természetesen sokkal jobb a helyzet itt Magyarországon, hiszen nincs olyan száraz évszakunk, amikor több hónapon át egyszer sem esne az eső, az eső pedig a koszolódások javát lemossa a napelem panelekről.
A hatékonyságban keletkező veszteség persze úgy növekszik, ahogy nő a rendszer mérete, tehát ipari méretekben már nagy bevételkiesést jelenthet néhány szárazabb hónap. Ilyen méretű rendszereknél érdemes elgondolkozni rendszeres napelem tisztítási szolgáltatás megvásárlásán, vagy a megfelelő tisztítóeszközök beszerzésén.
Lakossági napelemes rendszerek esetében viszont általában nem kell foglalkozni a napelemek takarításával, hiszen a tisztítás drágább lenne, mint a termelés kiesése, de természetesen itt is akadhatnak kivételek.
A makacs koszolódások, felgyűlt falevelek, hosszú távon fennragadó nagy területű koszok nagyobb hatékonyságveszteséget is okozhatnak. Ezekben az esetekben érdemes lehet elgondolkozni a napelemek tisztításán, de mielőtt nekifognánk, érdemes tájékozódni, és meggyőződni róla, hogy tényleg szükséges-e a napelemek tisztítása.
Sokféleképpen árthatunk a napelemes rendszerünknek, ha nem vesszük figyelembe a tisztítás veszélyeit.
Hogyan NEM szabad tisztatani tehát ezeket a rendszereket?