Hova szereltessünk klímát a lakáson belül?
Cikkünkben összeszedtük milyen tényezőkre érdemes figyelni egy klíma rendszer elhelyezésénél.
Wosser referencia – klíma telepítés
Amit érdemes elkerülni:
Amit érdemes figyelembe venni:
A komfortérzet kialakításában nagy szerepe van még az emberi tényezőnek is. Annak, hogy ki mennyire fázós, vagy mennyire szereti a hideget/meleget pl.: vannak, akiknek télen elég a 20 fok, míg másoknak a 25 is kevés. Szükséges az igények felmérése, az alapos átgondolás és a szakértő tervezés.
Ha például a nappaliban helyezünk el klímát, amelyből egy másik helyiség nyílik, ekkor érdemes az ajtóval szemben elhelyezni a beltéri egységet, így a hűtött/fűtött levegő a lakás más részeibe is eljut, és kis idő eltelte után már érzékelhető lesz a hőmérséklet változás. Szintén megoldás lehet, ha kisebb teljesítményű készülékeket helyezünk el a különböző helyiségekben.
Egyre többen szerelnek fel klímát a konyhába. Azok számára, akik sok időt töltenek a konyhában, valódi megkönnyebbülés ez különösképpen a nyári hónapokban, amikor a tűzhely és más elektronikai eszközök még inkább felforrósítják a levegőt.
Amire figyeljünk, ha a konyhába telepítünk klímát: lehetőleg olyan helyre kerüljön a beltéri egység, ahol nem érintkezhet olajokkal, zsírokkal, ezek ugyanis a szűrő eltömődéséhez vezethetnek, illetve más alkatrészek is kárt szenvedhetnek.
A kisebb területű helyiségekben érdemes lehet néhány órával alvás előtt már lehűteni a levegőt – ha kellő hőmennyiséget kivonunk a szobából és lehűtjük a burkolatokat, falakat is egyben, nem melegszik vissza a szoba az éjszaka során – lefekvés előtt le is kapcsolhatjuk a klímát.
Wosser tipp: Akkor tud egy klíma a legjobban dolgozni, ha van körülötte tér, ezért mi nem ajánljuk folyosókra vagy szűk helyiségbe való telepítését.
Technikai szempontok:
Fontos: a klíma beltéri egységét sosem szabad teljesen felszorítani a plafonhoz, mert felülről szívja magába a hűtendő levegőt, amit ezután a lehűtve kifúj az alsó részen.
Wosser- Szívügyünk az energiahatékony, környezetbarát ingatlan.
A split klímák részegységei – beltéri és kültéri – szintkülönbségét és távolságát a lehető legkisebbre kell tervezni, így a készüléknek kevesebbet kell erőlködnie, ez pedig élettartalmára is pozitív hatással van.
A legideálisabb ha a csövezés hosszúsága 2-3 m és 7-8 m között van, a szintkülönbség pedig csak néhány méter, különben megnehezítheti a kültéri kompresszor – motor olajozását, ha az feljebb van, mint a beltéri egység.
Az optimális működéshez ajánlott figyelembe venni a lakás elosztását, így a klíma megfelelően tudta hűteni/fűteni az adott területet. A komfortos használat érdekében fontos még tudni a lakók szokásait és az adott helyiség bútorzatát is.
Maradtak még önben kérdések? Keressen minket bizalommal ingyenes konzultációnkon.