Hőszivattyú működése
Cikkünkből megtudhatják, hogyan működnek és mit érdemes tudni hőszivattyúkról.
A technológia önmagában nem új, már az 1950-es évek óta használták, mint fűtés és melegvíz előállítására megfelelő berendezést. Célja már ekkor is a környezet szennyezés csökkentése és a tüzelőanyagok hatékonyabb felhasználása volt.
A hőszivattyúk lényegében az környezetből „ingyenesen” hozzáférhető energiák felhasználásán alapulnak. A folyamathoz szükséges, hogy legyen egy olyan állandó hőforrás – ez lehet a Nap által ingyen felmelegített levegő, talaj vagy talajvíz – ami biztosítja a rendszer számára az elvonható energiát.
A rendszer nagy előnye, 1 kW (vagy egységnyi) elektromos áram befektetésével 3-4 kW hőenergiát állítunk elő otthonunk belső terének fűtésére.
Napelemmel párosítva még gazdaságosabb lehet ez a fűtő/hűtő rendszer, mindez pedig megújuló energiák felhasználásával, illetve a károsanyag-kibocsátás akár nullára csökkentésével, na és persze a rezsi minimálisra csökkentésével.
Hőszivattyú NAPELEMMEL cikk.
Ne felejtsük el: 2021 június 1-től az új lakóépületeknél legalább 25%-ban megújuló energiából kell majd fedezni a házunk energia szükségleteit.
Magát a folyamatot – FŰTÉS esetén- 4 lépésben lehet leírni:
Levegő-víz hőszivattyú működése
HŰTÉSNÉL: a fűtőcsövekben nem melegvizet keringtet, hanem hideget, így tudjuk vele hűteni is otthonunkat (hűtőszekrény működéséhez hasonlóan).
Felmerülhet a kérdés, hogyan működik a hőszivattyú a téli hónapokban?
A magyarországi hőmérsékleti viszonyok között kiválóan megállják helyüket, ugyanis típustól függően a hőszivattyúk akár – 15-20 °C fokos környezeti hőmérséklet esetén is képesek a meleg levegő és víz előállítására.
Hasznos lehet tudni – a hőszivattyús rendszer kiépítése előtt – az épület hőszükségleti (téli hónapokra) és hőterhelési (nyári hónapokra) értékeit ahhoz, hogy meghatározzuk milyen üzemeltetési mód lenne számunkra a legjövedelmezőbb (pl.: Szükséges-e kazán vagy sem? Vagy, hogy egyáltalán a hibrid üzemeltetési mód jobb megoldás lenne-e a mi esetünkben?).
Egy hőszivattyú – fűt/hűt, meleg vizet termel- a működtetéshez szükséges minimális elektromos áramot kiválthatja egy optimálisan méretezett napelemes rendszerrel, amely akár egész évbe biztosítani tudja háza áram szükségleteit.
Maradtak még önben kérdések? Keressen minket bizalommal ingyenes konzultációnkon.