Milyen változásokat hozott 2023 az elérhető energetikai pályázatokban?
Otthonunk energiahatékonnyá való átalakításához segítséget jelenthetnek a támogatások. Milyen energetikai pályázatok érhetőek el 2023-ban? Cikkünkből kiderül!
A rezsicsökkentés az elmúlt évek egyik slágertémája volt, sok háztartás számára jelentett kiszámíthatóságot a világpiaci energiaárak ingadozásaival szemben. Az elmúlt időszakban ugyanakkor olyan mértékben változott meg a globális környezet, hogy a korábbi rendszer nem maradt fenntartható. A kedvezőtlen energiapiaci folyamatok nyomán többen kezdtek spórolásba, igyekeztek csökkenteni fogyasztásukat, kevesebb gázt és áramot használni, keresni az egyéb megtakarítási lehetőségeket.
Ugyanakkor ezek sokszor csak tüneti kezelések, hosszú távon kevésbé fenntartható megoldások. A megfelelő válasz az otthonok energiahatékonnyá való átalakítása lenne. A különböző energetikai pályázatok célja épp ez: segítse a lakosság törekvéseit, hogy a korszerűtlen, elavult magyarországi lakásállomány idővel a modern kor követelményeit kiálló ingatlanvagyonná váljon. Nézzük meg, milyen lakossági pályázatok érhetők el az idei évben.
A hazai ingatlanok kifejezetten rossz állapotban vannak, legalábbis ami az energiahatékonyságukat illeti. A legtöbb családi- vagy társasház a múlt században épült, és nemcsak a bérházakként ismert társasházak, vagy az első lakótelepi ingatlanok, hanem számos vidéki kertes ház is sokszor az előző generációk munkájának eredménye. Általánosságban elmondható, hogy a hazai lakásállománynak a több mint 80 százaléka a rendszerváltás előtt épült, sokszor energiahatékonyság szempontjából kifejezetten elavult technológiákkal.
A jelenség ugyanakkor nemcsak hazánkat érinti, Európa-szerte megfigyelhető, hogy egyre több háztartás küzd hónapról hónapra a megnövekedett rezsiszámlákkal. Az energiahatékonyság javítása egy összeurópai törekvés, uniós szinten is komoly célokat tűztek ki ezen a téren, elég csak a 2050-es évre gondolni, amikorra a kontinens a tervek szerint klímasemlegessé válna. Ehhez azonban nem elég hangzatos kifejezéseket használni, hanem minden szinten tennünk kell a célok elérése érdekében.
A vállalatok is nagyban hozzájárulnak jelenlegi környezetszennyező életmódunkhoz, ám a lakosság közreműködése nélkül lehetetlen komoly eredményeket elérni. Ezt szolgálnák az időről-időre napvilágot látó energetikai pályázatok, mind cégek, mind magánszemélyek számára, akár uniós forrásokból, akár a hazai költségvetés terhére. Ezek összege – konstrukciótól függően – használható például fűtéskorszerűsítésre, napelem rendszer telepítésére, vagy hőszivattyú vásárlásra.
Egy energetikai felújítás komoly beruházást jelent az átlagos háztartás számára, legyen szó hőszigetelésről, fűtési rendszerek korszerűsítésről, esetleg valamilyen innovatív technológia, például napelem vagy hőszivattyú bevezetéséről. Kifejezetten ezt a célt igyekeznek támogatni az energetikai pályázatok, illetve a korszerűsítésre is igénybe vehető egyéb állami segítségek.
Bár több népszerű támogatási forma átmenetileg, vagy véglegesen nem érhető el 2023-ban, ugyanakkor még mindig vannak olyan konstrukciók, amelyek felhasználhatók a meglévő ingatlanok korszerűsítésére.
Először viszont nézzük meg azt, hogy milyen lehetőségektől kellett elbúcsúznunk a tavaly.
A támogatás 2022. december 31. napjától már nem elérhető, két kivételtől eltekintve: a gyermeküket elvesztők szülők, illetve a napelem rendszert telepítők egyéb feuújjítási munkálatokkal együtt még 2023. március 31-ig beadhatják a támogatás iránti kérelmüket. Ugyanakkor utóbbi esetben az is szükséges a pozitív elbíráláshoz,
Részletesen erről ITT olvashatnak
A program keretében az úgynevezett zöld lakáshitel igénybevételére volt lehetőség. Ennek lényege az volt, hogy a Magyar Nemzeti Bank 0 százalékos kamat mellett biztosított forrást a hitelintézeteknek, hogy azt a bankok legfeljebb 2,5 százalékos kamat mellett folyósítsák lakossági ügyfelek számára. A kölcsön azokat illette meg, akik legalább BB energiahatékonysági besorolású, illetve legfeljebb 90 kWh/m2 éves primer energiaigényű újépítésű ingatlant vásároltak. A támogatás ugyanakkor jelenleg gyakorlatilag nem elérhető, a hitelintézetek már egy ideje nem fogadnak be kérelmeket a keretösszeg kimerülése miatt.
A legújabb fejlemények szerint tehát hamarosan megnyílik a napelemes pályázat második köre. Emellett a Zöld hitel kapcsán is van törekvés a jegybank részéről a hazai ingatlanállomány megújulásának támogatására, kérdés, hogy ez milyen formában valósulna meg a jövőben. Addig is nézzük a jelenleg elérhető pályázati lehetőségeket!
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény, közismertebb nevén a CSOK egy vissza nem térítendő állami támogatás a feltételeket teljesítő családok számára. Az összeget használt vagy új lakás vásárlására, meglévő lakás bővítésére vagy új lakás építésére lehet igénybe venni. 600 000 és 2.750.000 Ft közötti összegekben érhető el, ami függ a gyerekek számától, a lakáscéltól és a lakás hasznos alapterületétől is. Annyiban kilóg a sorból, hogy kizárólag korszerűsítésre nem vehető igénybe, egy korszerűbb otthon megvalósításában ugyanakkor hatalmas segítség lehet. A támogatásnak nincs jogszabályban meghatározott határideje, így ebben az évben biztosan igényelhető marad.
Lényegében ez a CSOK egyik speciális formája, amelyet azok vehetik igénybe, akik preferált kistelepülésen vásárolnak vagy korszerűsítenek ingatlant. Vásárlás esetén csak a támogatás 50 százaléka fordítható a vételárra, ugyanis legalább 50 százalékban felújításra, korszerűsítésre kell költeni. A másik lehetőség, hogy a támogatást már meglévő lakóingatlan bővítéséhez és/vagy korszerűsítéséhez lehet felhasználni, igaz, ekkor csak a támogatás maximális összegének fele ítélhető oda.
A támogatás elérhetőségének határidejét 2024. december 31-ig hosszabbították meg. A pályázati támogatás lehetséges összege:
A babaváró kölcsön eredetileg 2022. december 31-ig volt elérhető, ezért a tavalyi év végén több hitelintézet is felfüggesztette az ezzel kapcsolatos hitelkérelmek befogadását. Egy 2022. december 28-án megjelent kormányrendelet viszont ennek a határidejét is meghosszabbította, így egészen 2024. december 31-éig igényelhető.
Feltételei egyebekben nem változtak, a bankok pedig ismét elérhetővé tették a konstrukciót. A Babaváró részben kamatmentes hitel, részben pedig gyerekvállalási támogatási rendszer. Lényege, hogy a 3. gyerek megszületését követően az addigi kamatmentes hitel egy vissza nem térítendő támogatássá válik, de már a 2. gyerek után is elengedik a fennmaradó hitelösszeg 30%-át. Ez a legkevésbé kötött konstrukció az eddig felsoroltak közül, hiszen szabad felhasználású hitel, tehát autóvásárlásra ugyanúgy fordítható, mint energetikai korszerűsítésre.
A különböző családtámogatásokat és energetikai pályázatokat időről időre bejelentik, kiírják, majd idővel megszüntetik, kivezetik. A piaci lehetőségek viszont állandóak, akkor is, ha egyes konstrukciók feltételei szintén változhatnak az évek során. Szabad felhasználású hitelek, személyi kölcsönök minden további nélkül fordíthatók korszerűsítésre, felújításra. Ráadásul a piac is kínál zöld hiteleket, amelyek szintén nyújtanak bizonyos kedvezményeket az igénylőnek.
A Wosser Energetika mindenben segítséget nyújt ügyfeleinek, hogy energiahatékony ingatlanokat alakíthassanak ki: nemcsak a hőszivattyúk vagy a napelem rendszerek tervezésében és telepítésében működünk közre, hanem a teljes folyamat lebonyolításában, az esetleges áramszolgáltatói engedélyeztetéstől kezdve a monitorozásig bezárólag.
Ha valamelyik energetikai pályázat keltette fel az érdeklődését, ránk és partnercégünkre egyaránt számíthat, akivel együttműködve eddig több mint 500 sikeres pályázatot adtunk be. Legyen szó a pályázati felhívás pontos és helyes értelmezéséről, a papírmunka és más adminisztrációk elvégzéséről, mindenben számíthat ránk, az elsőtől az utolsó lépésig! Ha profi és igazán szakszerű segítségre van szüksége, keressen minket elérhetőségeinken, lépjünk kapcsolatba!